PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska kupiła autobusy na potrzeby osób niepełnosprawnych

  • PAP/EM    21 lutego 2017 - 16:02
Ruda Śląska kupiła autobusy na potrzeby osób niepełnosprawnych
Samorząd Rudy Śląskiej zapowiada, że jeszcze w obecnym roku będzie wnioskował o pozyskanie środków na kolejne autobusy i mikrobusy (fot. pixabay)

• Cztery nowe pojazdy – trzy autobusy i minibus warte łącznie milion zł – trafiły do ośrodków wspomagających osoby niepełnosprawne w Rudzie Śląskiej.
• Ich zakup został sfinansowany z budżetu miasta oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Pojazdy zostały zakupione w ramach realizacji "Programu wyrównywania różnic między regionami III", realizowanego przez PFRON. Fundusz podjął decyzję o przyznaniu środków na dofinansowanie 4 z 5 złożonych wniosków przez samorząd Rudy Śląskiej - łącznie na kwotę ponad 555 tys. zł. Resztę, prawie 500 tys. zł, wyłożyło miasto.

Zakupione autobusy zasilą bazę Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w strukturach Ośrodka dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa", prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Z kolei mikrobus trafi do Środowiskowego Domu Samopomocy działającego w strukturach Ośrodka "Św. Elżbieta".

"Cieszymy się bardzo z nowego autobusu. Ten, z którego korzystaliśmy do tej pory, jest zużyty i często musiał być oddawany do warsztatu. W związku z tym mieliśmy problem z dowozem dzieci do placówki. Nowy będzie służył głównie dzieciom na wózkach, które odbieramy z ich miejsc zamieszkania, przywozimy na zajęcia w szkole, a potem odwozimy do domu" - powiedziała wicedyrektorka Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Św. Łukasza Iwona Bukal.

Samorząd Rudy Śląskiej zapowiada, że jeszcze w obecnym roku będzie wnioskował o pozyskanie środków na kolejne autobusy i mikrobusy. W ubiegłym roku miasto otrzymało z PFRON ponad 3 mln zł. Z tej kwoty ponad 2 mln zł zostało przeznaczonych na działalność warsztatów terapii zajęciowej, a 900 tys. zł na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Dzięki tym środkom mogły się one m.in. ubiegać o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci czy zakupu przedmiotów ortopedycznych. Część pieniędzy została przeznaczona na likwidację barier architektonicznych.

Miasto dokłada wszelkich starań, by komfort życia codziennego osób niepełnosprawnych był jak najwyższy i mogę zapewnić, że w tych działaniach nie ustaniemy" - zapewniła wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Anna Wandzel z PRFON ocenia, że współpraca Funduszu z samorządami przebiega bardzo sprawnie. "Każdemu podmiotowi działającemu na rzecz osób niepełnosprawnych zależy na pozyskaniu środków, a w Rudzie Śląskiej mamy do czynienia dodatkowo z zaangażowaniem emocjonalnym w sprawy niepełnosprawnych mieszkańców. Przedstawiciele miasta aktywnie uczestniczą w szkoleniach i widać, że zależy im zarówno na pozyskaniu środków, jak i na właściwym rozliczaniu projektów" - podkreśliła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.