PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska kusi inwestorów

  • PAP    28 stycznia 2013 - 18:42
Ruda Śląska kusi inwestorów

Kilkadziesiąt terenów inwestycyjnych oferuje w tym roku potencjalnym inwestorom samorząd Rudy Śląskiej. Najatrakcyjniejsze z nich położone są przy Drogowej Trasie Średnicowej i w pobliżu autostrady A4.
W ub. roku miasto sprzedało 68 nieruchomości za ponad 9,2 mln zł. Już w pierwszych dniach stycznia nowych właścicieli zyskały w przetargach kolejne dwie działki - łącznie za 270 tys. zł. Najbliższe przetargi zaplanowano na przełom stycznia i lutego. Wtedy sprzedawanych ma być osiem działek - większość pod zabudowę mieszkaniową.

Czytaj też: Inwestor na wagę złota

Ogółem do końca 2013 r. miasto planuje sprzedać na przetargach 117 nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową, 23 działki pod produkcję, na usługi i handel, a także 25 lokali mieszkalnych. Część z nich to niewielkie działki np. pod zabudowę indywidualną. Większych gruntów, pod potencjalne inwestycje, będzie - według miejskich urzędników - kilkadziesiąt.

Jak przypomniał wiceprezydent miasta Michał Pierończyk, od lat region jest krajowym liderem pod względem atrakcyjności terenów inwestycyjnych. Głównym jego atutem - obok dużego rynku - jest dostępność komunikacyjna. Przez Rudę Śląska przebiegają m.in. autostrada A4 oraz łącząca śląskie miasta Drogowa Trasa Średnicowa, powstaje też ich łącznica - trasa N-S.

"To właśnie w pobliżu tych dróg przygotowaliśmy do sprzedaży najatrakcyjniejsze grunty, które przeznaczone mogą zostać m.in. pod działalność usługową" - zaznaczył Pierończyk.

Jeden z takich terenów - ponad 3,5 ha, przeznaczony pod usługi - mieści się przy zjeździe z DTŚ w dzielnicy Chebzie. Przy ul. Polnej w pobliżu A4 miasto zaoferuje 1,5 ha np. pod zabudowę mieszkaniową. "Ta lokalizacja wprost idealnie nadaje się pod budowę hotelu" - zasugerował Pierończyk.

Inna atrakcyjna działka - ok. 1,7 ha - mieści się przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina - tuż obok obiektu handlowego o powierzchni ok. 15 tys. m kw. zbudowanego na gruncie sprzedanym przez miasto. Kolejny duży obiekt handlowy powstaje przy skrzyżowaniu DTŚ i trasy N-S w dzielnicy Ruda - również na niedawno sprzedanym miejskim terenie.

Grunty, które sprzedaje miasto, są odpowiednio przygotowane geodezyjnie i prawnie. Po wyznaczeniu terenów do zbycia samorząd uzgadnia też z właścicielami sieci wstępne warunki dostaw mediów. Kolejnym krokiem są prace geodezyjne, po których następuje wycena.

Po ustaleniu przez rzeczoznawców cen miasto przez trzy tygodnie udostępnia wykazy nieruchomości do sprzedaży. Potem urzędnicy przez kolejne trzy tygodnie czekają na ewentualne zgłoszenia osób, którym przysługuje pierwszeństwo nabycia. Ostatnim etapem w tym procesie jest ogłoszenie o przetargu oraz sam przetarg.

W ubiegłym roku Ruda Śląska sprzedała 68 nieruchomości, które zasiliły budżet miasta ponad 9,2 mln zł, m.in. za blisko 2,8 mln zł nowych właścicieli znalazły dwa grunty przy ul. Brańskiego. Na jednym - o powierzchni ponad 4,6 ha Centrum Projektów Regionalnych z Katowic zbudować ma osiedle mieszkaniowe. Podobna inwestycja - realizowana przez Dombud - powstanie na drugiej działce o powierzchni 3 ha.

Niektóre ze sprzedanych w ub. roku nieruchomości powinny przyczynić się do utworzenia nowych miejsc pracy. Chodzi np. o ponad hektar przy ul. Zabrzańskiej - sprzedany za 1 mln zł pod budowę obiektów i urządzeń komunikacji. Z kolei przy ul. Magazynowej na działce o powierzchni 1,5 ha rozbudowany zostanie zakład przetwórstwa mięsnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.