PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska ogłosi przetarg na III etap trasy N-S

  • PAP/JL    14 grudnia 2015 - 07:47
Ruda Śląska ogłosi przetarg na III etap trasy N-S
Ruda Śląska ogłosi przetarg na budowę III etapu trasy N-S. Fot. Mat. prasowe

Władze Rudy Śląskiej na początku 2016 r. planują ogłosić przetarg na budowę III etapu trasy N-S.
Połączy ona w tym mieście autostradę A4 z Drogową Trasą Średnicową. Trwająca już budowa II etapu wyprzedziła harmonogram.

– Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym prace przebiegają bez przeszkód i udało się ich wykonać więcej, niż zaplanowano na ten rok – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Służby prasowe miasta podały m.in., że wykonanie finansowe inwestycji sięgnęło już 48 proc.

Według informacji rudzkiego samorządu dla III etapu trasy – od ul. Bukowej do ul. Kokota w dzielnicy Bielszowice wraz z dwupoziomowym węzłem – wydano już pozwolenie na budowę. Kolejny krok to ogłoszenie procedury przetargowej na wykonanie robót – ma to nastąpić na początku 2016 r.

W ostatnich tygodniach władze Rudy Śląskiej informowały, że na finansowanie rozpoczynanych inwestycji – w tym III etapu trasy N-S – zamierzają w ciągu czterech lat wykorzystać ponad 300 mln zł niskooprocentowanego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego; jednocześnie będą starały się o ich dofinansowanie środkami zewnętrznymi.

Podobnie miasto zaplanowało finansowanie trwającej, wartej blisko 50 mln zł, budowy drugiego odcinka trasy N-S. Rozpoczęła się ona w połowie br. dzięki środkom własnym, pochodzącym m.in. z emisji obligacji. Dzięki temu, że zadanie jest wpisane na listę projektów, które mają być objęte unijnym dofinansowaniem, większa część wydatków powinna wrócić do miejskiej kasy.

Budowana przez Rudę Śląską trasa N-S ma stać się komunikacyjnym kręgosłupem miasta. Oddany do użytku w styczniu ub. roku pierwszy odcinek N-S liczy ok. kilometra. Wiedzie od węzła DTŚ do węzła z rudzką ul. 1 Maja. W obecnym, II etapie prac powstaje m.in. ponadkilometrowy odcinek trasy od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z dwupoziomowym węzłem z tą ulicą.

W II etapie budowy trasy – obok ponadkilometrowego odcinka od ul. 1-go Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem – ul. Bukowa, obecnie ślepa, zostanie przedłużona do ul. ks. Niedzieli, która przechodzi dalej w zabrzańską ul. Sikorskiego. Licząca ok. 1,5 km jednojezdniowa droga ułatwi dojazd ze wschodnich dzielnic Rudy Śląskiej do południowych dzielnic Zabrza. Wraz z drugim odcinkiem N-S i przedłużeniem ul. Bukowej powstaną też drogi rowerowe.

Dla dalszego przebiegu trasy, od ul. Kokota do autostrady A4, dokumentacja projektowa ma zostać wykonana w okolicach maja 2016 r. Według wcześniejszych informacji realizację tego fragmentu N-S miasto zamierzało podzielić na dwa etapy – od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej oraz od ul. Bielszowickiej do autostrady A4.

Budowa trasy N-S – zaprojektowanej jako droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu o prędkości projektowej 70 km/h – pozwoli na usunięcie ruchu tranzytowego i części lokalnego z dużego odcinka rudzkiej ul. 1 Maja, przebiegającego na prawie całej długości w zwartej zabudowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.