PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska opracowała ewidencję zabytków

  • PAP    15 października 2012 - 13:35
Ruda Śląska opracowała ewidencję zabytków

Ponad 2 tys. obiektów, w tym schrony bojowe i kapliczki, znalazły się w gminnej ewidencji zabytków, która powstała w Rudzie Śląskiej.
Samorząd miasta zaapelował do mieszkańców o pomoc przy uzupełnianiu listy. W spisie znalazło się m.in. ponad 200 domków fińskich wybudowanych m.in. w latach 40. i 50., 55 schronów bojowych, krzyże przydrożne, kapliczki, zabudowania industrialne, parki i cmentarze.

Gminna ewidencja zabytków obejmuje także kolonię robotniczą Ficinus w dzielnicy Wirek, osiedle Kaufhaus w dzielnicy Nowy Bytom oraz kościoły, w tym m.in. św. Pawła w dzielnicy Nowy Bytom, św. Wawrzyńca i Antoniego w dzielnicy Wirek oraz sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes w dzielnicy Kochłowice.

Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej informuje, że gminna ewidencja zabytków jest równie ważna, jak wojewódzki rejestr zabytków. „Nasza lista obejmuje nie tylko obiekty z rejestru zabytków, ale wszystkie, które z różnych względów wymagają ochrony konserwatorskiej” – poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta.

Te względy to m.in. usytuowanie obiektów w ramach historycznego zespołu urbanistycznego, szczególne walory estetyczne czy wpisanie w historyczną linię zabudowy ulic.

„Ewidencja nie jest dokumentem zamkniętym, staramy się na bieżąco zbierać i katalogować nowe informacje o obiektach zabytkowych, o ich historii, sposobie użytkowania, zmianach w nich zachodzących czy obecnym stanie technicznym” – poinformowało biuro prasowe.

Zaapelowano także do mieszkańców miasta o pomoc przy uzupełnianiu gminnej ewidencji zabytków, głównie do osób posiadających informacje, dokumenty, zdjęcia czy archiwalne projekty obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków lub obiektów, które zasługują na ujęcie w tym zestawieniu, a zostały pominięte.

Obecnie gminna ewidencja zabytków miasta Ruda Śląska obejmuje 2144 obiekty. Ich lista wraz ze zdjęciami i informacjami o nich, znajduje się na stronie internetowej – www.mkzruda.pl. Uwagi oraz materiały historyczne można przesyłać na adres mailowy – zabytki@ruda-sl.pl wraz z dopiskiem – „GEZ INFO” oraz adresem obiektu w tytule wiadomości.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.