PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: pierwsze rodziny dostały klucze do nowo wyremontowanych mieszkań socjalnych

  • KDS    14 lipca 2017 - 14:25
Ruda Śląska: pierwsze rodziny dostały klucze do nowo wyremontowanych mieszkań socjalnych
Wyremontowane lokale mają zróżnicowany metraż. Ich wielkość wynosi od 20 do 97 m2. (fot. UM Ruda Śląska)

Pierwsze 6 z 13 rodzin z Rudy Śląskiej otrzymało już klucze do nowo wyremontowanych mieszkań socjalnych. Miasto pieniądze na ten cel otrzymało z Unii Europejskiej.
• Miasto zdecydowało się wyremontować wcześniej nieużytkowane mieszkania oraz lokale użytkowe. Lokale mają zróżnicowany metraż. Ich wielkość wynosi od 20 do 97 m2. 

• - Dzięki unijnej dotacji mogliśmy przygotować lokale, których nigdy nie udałoby nam się wyremontować ze środków miasta – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk. 

• W sumie powstało 13 nowych lokali socjalnych. Pierwsze sześć rodzin właśnie odebrało do nich klucze. 

Jak informuje Pierończyk, nowe mieszkania mają 1 lub 2 pokoje, kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. W sumie w wyremontowanych lokalach zamieszka 56 osób. Będą to zarówno samotne matki, jak również rodziny wielodzietne: 6-, 7-, a nawet 9-osobowej. O nowe mieszkania socjalne mogły się ubiegać rodziny, które podpisały ośmiomiesięczne kontrakty socjalne, w ramach których podejmują ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny.

- Ich członkowie biorą udział w zajęciach indywidualnych i grupowych doskonalących umiejętności opiekuńczo-wychowawcze i w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz podejmują edukację w zakresie profilaktyki alkoholowej – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych. – Podczas zajęć chcemy, aby rodziny podniosły lub nabyły kompetencje społeczne zwiększające ich szanse na zatrudnienie – dodaje.

Czytaj więcej: Pierwsze Mieszkania plus w Warszawie powstaną na gruntach Poczty Polskiej

Remonty przeprowadzone zostały w ramach projektu „Adaptacja lokali mieszkalnych i użytkowych na mieszkania socjalne w Rudzie Śląskiej”, który powiązany jest z projektem „Ruda Śląska – nowa perspektywa”, realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Inwestycja kosztowała w sumie 1,3 mln zł. Jednak ponad 1 mln zł pochodziło z dotacji UE. Miasto ze swojego budżetu wyłożyło jedynie 200 tys. zł.

Wyremontowane mieszkania znajdują się w dzielnicach Ruda (ul. Bankowa, ul. Janasa, ul. Piastowska), Orzegów (ul. Hlonda, ul. Królowej Jadwigi), Wirek (ul. Kazimierza) i Bielszowice (ul. Kunickiego). Powierzchnia mieszkań wynosi od 20 do 97 m2. Koszt remontu poszczególnych mieszkań wahał się od 54 tys. zł do około 144 tys. zł.

Czytaj więcej: Biała Podlaska: Blisko 500 chętnych na Mieszkanie plus. Zgłaszają się rodziny wielodzietne, młode małżeństwa, a nawet bezdomni

 Aktualnie w Rudzie Śląskiej jest 1439 mieszkań socjalnych, z tego 988 w zasobach miasta i 451 wynajmowanych przez miasto od spółdzielni mieszkaniowych. Rejestr wyroków eksmisyjnych z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego liczy obecnie 1042 pozycje. Liczba ta została ograniczona z około 2300 wyroków w lipcu 2016 roku po przystąpieniu do systematycznej analizy sytuacji eksmitowanych.

Prawo do lokalu socjalnego przysługuje osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz osobom z wyrokiem eksmisyjnym z dotychczas zajmowanego mieszkania z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. W razie przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego obowiązek zapewnienia takiego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia, który w drodze eksmisji zostanie opróżniony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.