Ruda Śląska: po 14 latach ruch powrócił na ul. Bielszowicką

Łączącą dwie dzielnice Rudy Śląskiej, odbudowaną ul. Bielszowicką otwarto w piątek dla kierowców. Okresowo podtapiana wcześniej droga stała się nieprzejezdna w 2000 r. Jej kilkusetmetrowy odcinek zalały wody z zalewiska, które powstało wskutek szkód górniczych.
Ruda Śląska: po 14 latach ruch powrócił na ul. Bielszowicką
Jak przekazał PAP rzecznik rudzkiego magistratu Adam Nowak, odbudowaną ul. Bielszowicką otwarto w piątek po południu. To najkrótsza trasa między dzielnicami Wirek i Bielszowice. Na odtworzenie drogi wraz z infrastrukturą Kompania Węglowa, która jest właścicielem fedrujących w tym rejonie kopalń, wydała ok. 49 mln zł.

Obniżenie terenu między głównymi rudzkimi ulicami - 1 Maja i Halembską, w pobliżu obecnej autostrady A4 - było następstwem eksploatacji górniczej prowadzonej w tym rejonie od lat 20-tych ub. wieku przez obecne kopalnie Halemba-Wirek i Bielszowice.

Pierwsze podtopienia przebiegającej tamtędy ul. Bielszowickiej miały miejsce już w latach 80 ub. wieku. Pod koniec lat 90. droga była już okresowo nieprzejezdna. Przed oddaniem autostrady A4 (w 2005 r.) i Drogowej Trasy Średnicowej (przez Rudę Śląską w 2008 r.) wiódł nią jeden z głównych szlaków komunikacyjnych łączących m.in. Katowice z Zabrzem.

W 2000 r. fragment ul. Bielszowickiej został zalany wodami przepływającego w pobliżu potoku Bielszowickiego. Kopalnia Bielszowice wykonała wówczas tymczasowy nasyp z objazdem z płyt, na którym dopuszczono ruch lokalny. Ruch tranzytowy przeniesiono na objazd przez centrum dzielnicy Wirek. Na przełomie 2007 i 2008 r. również droga z płyt została zalana, a przejazd nią stał się niemożliwy.

Pierwsze starania na rzecz odbudowy ul. Bielszowickiej podjęto w 2000 r., jednak przeszkodą stała się skomplikowana struktura własnościowa okolicznych gruntów. W 2008 r. samorząd Rudy Śląskiej zawarł ugodę z Kompanią Węglową ws. naprawy szkód i przywrócenia ul. Bielszowickiej do poprzedniego stanu. Wszystkie kwestie gruntowe udało się ostatecznie rozwiązać w 2012 r.

Kompania Węglowa rozpoczęła prace budowlane w kwietniu 2011 r
. Polegały m.in. na tzw. makroniwelacji, czyli podniesieniu łącznie 36,5 ha przylegających do ulicy terenów. Wykorzystano do tego ok. 4 mln ton kruszywa mineralnego i mas ziemnych - w efekcie poziom gruntu w niektórych miejscach podniósł się o ok. 11 metrów.

Na podniesionym terenie powstał nasyp drogowy wraz z kompleksowym odwodnieniem - kanalizacją, rowami oraz przepustami. Na nasypie zbudowano nowy odcinek drogi o szerokości 7 m i długości 1152 m; obok znalazły się chodnik i ścieżka rowerowa. Droga jest oświetlona, oznakowana i wyposażona w bariery ochronne. Niezależnie od drogi Kompania odbudowała przebiegające w tym rejonie magistralę wodociągową i linię wysokiego napięcia.

Zgodnie z ugodą miasta z KW, odbiór techniczny odbudowanej ul. Bielszowickiej odbył się w grudniu 2013 r. Od tego czasu trwały jeszcze inne procedury związane z odbiorem drogi przez nadzór budowlany.
Ugoda przewiduje jeszcze, że do końca 2016 r. górnicza spółka uporządkuje pozostałe tereny przylegającej do ul. Bielszowickiej.

Całkowity koszt naprawy drogi ponosi KW. Chodzi o koszty robót budowlanych, transportu kruszyw, dokumentacji, wykonania decyzji administracyjnych (opłaty za usunięcie drzew i krzewów), a także koszty związane z wykupem, odszkodowaniami i opłatami dzierżawy gruntów.

Odtworzenie i odpowiednie zabezpieczenie ul. Bielszowickiej było warunkiem prowadzenia dalszej eksploatacji górniczej w tym rejonie. Miasto przypomina, że wydobycie prowadzi tam i ma kontynuować w następnych latach rudzka kopalnia Pokój. Kopalnia Bielszowice od 2012 r. nie fedruje w pobliżu, jednak w tym roku planuje uruchomienie jednej ściany.

Przedstawiciele kopalni uspokajają, że odbudowaną drogę podniesiono na tyle wysoko, by wytrzymała ewentualne skutki dalszej działalności górniczej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE