PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: po 14 latach ruch powrócił na ul. Bielszowicką

  • pap    21 marca 2014 - 19:30
Ruda Śląska: po 14 latach ruch powrócił na ul. Bielszowicką

Łączącą dwie dzielnice Rudy Śląskiej, odbudowaną ul. Bielszowicką otwarto w piątek dla kierowców. Okresowo podtapiana wcześniej droga stała się nieprzejezdna w 2000 r. Jej kilkusetmetrowy odcinek zalały wody z zalewiska, które powstało wskutek szkód górniczych.
Jak przekazał PAP rzecznik rudzkiego magistratu Adam Nowak, odbudowaną ul. Bielszowicką otwarto w piątek po południu. To najkrótsza trasa między dzielnicami Wirek i Bielszowice. Na odtworzenie drogi wraz z infrastrukturą Kompania Węglowa, która jest właścicielem fedrujących w tym rejonie kopalń, wydała ok. 49 mln zł.

Obniżenie terenu między głównymi rudzkimi ulicami - 1 Maja i Halembską, w pobliżu obecnej autostrady A4 - było następstwem eksploatacji górniczej prowadzonej w tym rejonie od lat 20-tych ub. wieku przez obecne kopalnie Halemba-Wirek i Bielszowice.

Pierwsze podtopienia przebiegającej tamtędy ul. Bielszowickiej miały miejsce już w latach 80 ub. wieku. Pod koniec lat 90. droga była już okresowo nieprzejezdna. Przed oddaniem autostrady A4 (w 2005 r.) i Drogowej Trasy Średnicowej (przez Rudę Śląską w 2008 r.) wiódł nią jeden z głównych szlaków komunikacyjnych łączących m.in. Katowice z Zabrzem.

W 2000 r. fragment ul. Bielszowickiej został zalany wodami przepływającego w pobliżu potoku Bielszowickiego. Kopalnia Bielszowice wykonała wówczas tymczasowy nasyp z objazdem z płyt, na którym dopuszczono ruch lokalny. Ruch tranzytowy przeniesiono na objazd przez centrum dzielnicy Wirek. Na przełomie 2007 i 2008 r. również droga z płyt została zalana, a przejazd nią stał się niemożliwy.

Pierwsze starania na rzecz odbudowy ul. Bielszowickiej podjęto w 2000 r., jednak przeszkodą stała się skomplikowana struktura własnościowa okolicznych gruntów. W 2008 r. samorząd Rudy Śląskiej zawarł ugodę z Kompanią Węglową ws. naprawy szkód i przywrócenia ul. Bielszowickiej do poprzedniego stanu. Wszystkie kwestie gruntowe udało się ostatecznie rozwiązać w 2012 r.

Kompania Węglowa rozpoczęła prace budowlane w kwietniu 2011 r
. Polegały m.in. na tzw. makroniwelacji, czyli podniesieniu łącznie 36,5 ha przylegających do ulicy terenów. Wykorzystano do tego ok. 4 mln ton kruszywa mineralnego i mas ziemnych - w efekcie poziom gruntu w niektórych miejscach podniósł się o ok. 11 metrów.

Na podniesionym terenie powstał nasyp drogowy wraz z kompleksowym odwodnieniem - kanalizacją, rowami oraz przepustami. Na nasypie zbudowano nowy odcinek drogi o szerokości 7 m i długości 1152 m; obok znalazły się chodnik i ścieżka rowerowa. Droga jest oświetlona, oznakowana i wyposażona w bariery ochronne. Niezależnie od drogi Kompania odbudowała przebiegające w tym rejonie magistralę wodociągową i linię wysokiego napięcia.

Zgodnie z ugodą miasta z KW, odbiór techniczny odbudowanej ul. Bielszowickiej odbył się w grudniu 2013 r. Od tego czasu trwały jeszcze inne procedury związane z odbiorem drogi przez nadzór budowlany.
Ugoda przewiduje jeszcze, że do końca 2016 r. górnicza spółka uporządkuje pozostałe tereny przylegającej do ul. Bielszowickiej.

Całkowity koszt naprawy drogi ponosi KW. Chodzi o koszty robót budowlanych, transportu kruszyw, dokumentacji, wykonania decyzji administracyjnych (opłaty za usunięcie drzew i krzewów), a także koszty związane z wykupem, odszkodowaniami i opłatami dzierżawy gruntów.

Odtworzenie i odpowiednie zabezpieczenie ul. Bielszowickiej było warunkiem prowadzenia dalszej eksploatacji górniczej w tym rejonie. Miasto przypomina, że wydobycie prowadzi tam i ma kontynuować w następnych latach rudzka kopalnia Pokój. Kopalnia Bielszowice od 2012 r. nie fedruje w pobliżu, jednak w tym roku planuje uruchomienie jednej ściany.

Przedstawiciele kopalni uspokajają, że odbudowaną drogę podniesiono na tyle wysoko, by wytrzymała ewentualne skutki dalszej działalności górniczej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.