PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska. Powstanie nowoczesna elektrociepłownia

  • PAP/JL    10 maja 2016 - 08:29
Ruda Śląska. Powstanie nowoczesna elektrociepłownia
W Rudzie Śląskiej powstanie ekologiczna elektrociepłownia . Fot. Pixabay.com

W Rudzie Śląskiej powstanie ekologiczna elektrociepłownia wytwarzająca energię elektryczną, ciepło i chłód przy wykorzystaniu paliwa odnawialnego z odpadów resztkowych i osadów.
Inwestycję zrealizuje firma Eneris. Dzięki budowie elektrociepłowni z tytułu podatków do miejskiego budżetu ma wpływać blisko 1,3 mln zł rocznie. Powstaną też nowe tereny inwestycyjne i miejsca pracy, które przyniosą miastu kolejne dochody.

Elektrociepłownia powstanie na 16-hektarowej działce – na nieużytkach wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej między Nowym Bytomiem, Rudą Południową a Chebziem. Inwestor złożył już wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej.

– Teren ten przeznaczony jest zabudowy produkcyjnej i gospodarki odpadami. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli we wrześniu 2015 roku rudzcy radni – mówi wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Lokalne władze zaznaczają, że realizacja inwestycji w tym miejscu nie zakłóci komunikacji w mieście.

Dzięki inwestycji w Rudzie Śląskiej ma powstać Ekologiczne Centrum Odzysku, czyli bezpieczne dla środowiska i wydajne źródło energii.

Jednym z warunków, jakie na etapie pierwszych rozmów postawiły władze Rudy Śląskiej, było to, by inwestor, który będzie realizował przedsięwzięcie, był zarejestrowany w mieście. Dzięki temu do gminnego budżetu będą wpływały dodatkowe dochody z podatków.

Kolejne pieniądze mogą pochodzić od firm, które zdecydują się zlokalizować swoją siedzibę na terenach inwestycyjnych przy elektrociepłowni. Realizację inwestycji poprzedzą konsultacje społeczne. Pierwszym krokiem ma być spotkanie informacyjne dla mieszkańców.

Lokalne władze liczą, że przedsięwzięcie da miastu nowe możliwości przyciągania inwestorów oraz przyczyni się do rozwoju innowacyjnych branż.

Dla mieszkańców nowy obszar inwestycyjny oznacza z kolei uporządkowanie terenu leżącego odłogiem oraz przeznaczenie fragmentu przestrzeni na ich potrzeby, a także nowe miejsca pracy oraz ekologiczne źródło energii elektrycznej i ciepła. Projekt obiektu zakłada nawiązanie do regionalnej architektury oraz wykorzystanie elementów przyrody, takich jak ogrody wertykalne czy dachowe.

Pierwsze prace mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku. Pierwsze ciepło, energia i chłód będzie do dyspozycji inwestorów i odbiorców w sezonie 2019/2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.