PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska rusza z rewitalizacją hałdy po hucie cynku

  • PAP/PSZ    14 grudnia 2017 - 14:34
Ruda Śląska rusza z rewitalizacją hałdy po hucie cynku
Mieszkańcy Rudy Śląskiej zyskają nowe tereny rekreacyjne. (fot. Shutterstock.com)

Usytuowana niemal w centrum miasta pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej ma stać się jesienią przyszłego roku miejscem rekreacji i wypoczynku. Samorząd podpisał 14 grudnia umowę z wykonawcą pierwszego etapu rewitalizacji. Roboty powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku.
• Zachowany zostanie fragment urwiska jako "świadek historii".

• Inwestycja będzie finansowana ze środków unijnych.

• Hałdy zajmują blisko 5 proc. powierzchni Rudy Śląskiej.

Ogłoszono przetarg na resztę robót, a całość ma być gotowa jesienią 2018 r. - poinformował rudzki magistrat.

Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja - jedno z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej - zajmuje 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie od pierwszej połowy XIX wieku do 1925 r. hucie cynku Liebe-Hoffnung.

Wkrótce mają tam powstać m.in. ścieżki rowerowe, industrialny plac zabaw, tor saneczkowy, tor do jazdy na bmx-ach, punkt widokowy. Transformację zwałowiska dopełni nasadzenie roślin, które mają przeciwdziałać przedostawaniu się metali ciężkich do otoczenia.

"Będzie to wyjątkowe miejsce, najbardziej zadowoleni będą najmłodsi. Specjalnie dla nich przygotowany zostanie duży plac zabaw oraz oświetlona górka saneczkowa. Pozostali mieszkańcy też coś znajdą dla siebie. Będą alejki spacerowe, miejsca do odpoczynku oraz górka widokowa, z której przy dobrej pogodzie będzie można podziwiać Beskidy" - zadeklarowała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Rudzki magistrat przypomniał, że inwestycja realizowana będzie ze środków unijnych w ramach dwóch projektów - Lumat i Traktu Rudzkiego.

Czytaj także: Ruda Śląska. Miasto bezpłatnie przejmie ponad 60 pogórniczych nieruchomości

Prace realizowane będą dwutorowo. W północnej części zwałowiska prowadzone będą roboty ziemne związane z ustabilizowaniem hałdy, której ostre skarpy zostaną złagodzone i zabezpieczone przed dalszym osuwaniem. Podczas prac nad stabilizacją hałdy zachowany zostanie fragment urwiska jako "świadek historii". Dzięki temu będzie można zobaczyć przekrój hałdy i poznać jak jest ona zbudowana. Teren w tym miejscu będzie ogrodzony, znajdą się tam również tablice informacyjne.

Właśnie na realizację tych prac ziemnych w czwartek samorząd podpisał umowę z wykonawcą. "Jeszcze w tym roku przekażemy plac budowy, żeby przy sprzyjającej pogodzie prace mogły jak najszybciej ruszyć. Ten etap rewitalizacji ma być gotowy w ciągu sześciu miesięcy" - zaznaczył wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Prace te realizowane będą w ramach unijnego projektu Lumat. Jego całkowita wartość to około 10 mln zł, z czego dofinansowanie do rudzkiej części, jak podano, wyniesie ponad 1 mln zł. Jego partnerami obok Rudy Śląskiej są inne europejskie miasta oraz instytuty badawcze.

W drugiej części inwestycji powstanie głównie cała infrastruktura - chodzi przede wszystkim o industrialny plac zabaw, punkt widokowy, oświetloną górkę saneczkową, oświetlone ścieżki spacerowe oraz tor do jazdy na bmx-ach. Pojawią się też miejsca odpoczynku w postaci ławek, hamaków. Wydzielone zostaną także miejsca do grillowania, a także duży trawnik, na którym będzie można pograć m.in. w piłkę.×
KOMENTARZE (1)

  • Helena, 2018-01-17 20:19:28

    Witam! Północna strona skarpy ma być złagodzona - czytam. Ale aby złagodzić, trzeba będzie w trakcie prac ziemnych odsłonić warstwy odpadów pocynkowych, które przecież zagrażają zdrowiu. Jak planujecie to wykonać bez ulatniania się wszystkich szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu mieszka...ńców pobliskich bloków i nie tylko im?  rozwiń