PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: Samorząd zrobi bibliotekę w zabytkowym dworcu w Chebziu

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 13:42
Ruda Śląska: Samorząd zrobi bibliotekę w zabytkowym dworcu w Chebziu
Zabytkowy dworzec to wizytówka Chebzia - dzielnicy Rudy Śląskiej. (fot. UM Ruda Śląska)

Samorząd Rudy Śląskiej rozpoczyna rewitalizację zabytkowego dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie. W efektownym, częściowo odnowionym z zewnątrz w poprzednich latach budynku, siedzibę znajdzie miejska biblioteka. Dworzec nadal będzie też obsługiwał pasażerów.
• Kompleksowa rewitalizacja będzie polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku - na potrzeby biblioteki.

• Utworzenie biblioteki w przestrzeni dworcowej nie będzie wiązało się z utratą dotychczasowej funkcji miejsca.

• Budynek dworca w Chebziu został pod koniec ub. roku wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumi w woj. pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca kolejowego powstała właśnie biblioteka. Dziś prężnia działająca "Stacja Kultura" cieszy się dużą popularnością, a w ub.r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie.

Teraz władze Rudy Śląskiej chcą stworzyć takie miejsce u siebie. W piątek władze miasta poinformowały o rozstrzygnięciu przetargu na realizację inwestycji, na którą przeznaczą blisko 8 mln zł. Przebudowany, głównie wewnątrz, dworzec - z zachowaną funkcją obsługi podróżnych - ma być gotowy jesienią 2018 r.

"Gmach dworca w Chebziu to już teraz rozpoznawalny zabytek Rudy Śląskiej. Po jego rewitalizacji jeszcze wypięknieje i - o czym jestem przekonana - wraz z nadaniem mu nowych funkcji stanie się jednym z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania przestrzeni dworców w kraju" - oceniła, cytowana w informacji miasta, jego prezydent Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja będzie polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku - na potrzeby biblioteki. W głównej hali powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zostaną umieszczone regały biblioteczne wraz z czytelnią. Na końcu holu przeszkleniami wydzielona będzie przestrzeń pod wypożyczalnię; tam też znajdzie się wejście na antresolę.

Projekt zakłada też utworzenie sali animacyjnej, na potrzeby organizacji spotkań i prelekcji. Jedną z atrakcji ma być "bibliogród" - zewnętrzna przestrzeń z zielenią i drobnymi elementami architektury, gdzie będzie można spędzać wolny czas z książką. W budynku powstanie też zaplecze administracyjno-biurowe biblioteki. Za nim utworzony zostanie parking na 58 samochodów.

Roboty obejmą m.in. wyburzenie wszystkich ścianek działowych oraz demontaż obudów ścian i słupów. Wyburzone zostaną pomieszczenia sanitariatów i zdemontowane blendy zamykające większość dawnych otworów okiennych. Docieplone zostaną połacie dachowe, położona zostanie izolacja przeciwwilgociowa.

Elewacja budynku zostanie wyczyszczona, wymienione będą drzwi i okna, z zachowaniem pierwotnego wyglądu. Na dworcu zainstalowany zostanie ozdobny napis, pojawi się też iluminacja.

Utworzenie biblioteki w przestrzeni dworcowej nie będzie wiązało się z utratą dotychczasowej funkcji miejsca. "Budynek będzie spełniać swoje dawne zadania. Kupując nieruchomość od PKP, jako miasto zobowiązaliśmy się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów" - wyjaśnił wiceprezydent Michał Pierończyk.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.