PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska stawia na rewitalizację

  • PAP    27 stycznia 2012 - 15:40
Ruda Śląska stawia na  rewitalizację

Rewitalizację historycznego fragmentu jednej z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej - Orzegowa - planuje tamtejszy samorząd. Pierwszy krok już wykonano - władzom miasta udało się znaleźć najemcę dla niszczejącego budynku dawnego ratusza.
Neogotycki dwukondygnacyjny obiekt z wysokim poddaszem został wybudowany w 1900 r. i przez wiele lat pełnił funkcję ratusza gminy Orzegów. Od 1961 r. do 2010 r. działał tam szpital chorób płuc i gruźlicy. Gdy szpital zamknięto, władze miasta zaczęły szukać dla zabytkowego dziś budynku najemcy.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe rudzkiego magistratu (zabierz głos/oceń prezydent), miejskie przedsiębiorstwo gospodarki mieszkaniowej rozstrzygnęło właśnie przetarg na wynajem dawnego ratusza. Wkrótce stanie się siedzibą wydawnictwa kartograficznego z Katowic - jednym z zapisów umowy ma być możliwość odpisywania kosztów prac remontowych od czynszu.

- Obiekt zagospodarujemy na prowadzenie działalności wydawniczej i kulturalnej. Poza naszą podstawową działalnością, zamierzamy stworzyć w tym budynku żywe muzeum papiernictwa i drukarstwa, z pokazami produkcji papieru czerpanego. Będzie tu również zbiór starych maszyn i urządzeń poligraficznych - zapowiedział właściciel firmy Jan Zając.

Czytaj też: Zabytek? Najłatwiej się poddać...

Jak przypomniał wiceprezydent miasta Michał Pierończyk, zagospodarowanie budynku po dawnym ratuszu było jednym z wniosków prowadzonych w ub. roku w dzielnicy konsultacji społecznych. Zorganizowane w dzielnicy przez rudzki magistrat oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów konsultacje dotyczyły m.in. programu rewitalizacji Orzegowa.

Budynek dawnego ratusza, wraz z sąsiednimi kościołem św. Michała Archanioła i plebanią, a także budynkiem dawnego hotelu Victoria, przez wiele lat tworzyły reprezentacyjny fragment Orzegowa.

Miasto w ramach planowanych działań rewitalizacyjnych chce w tym rejonie stworzyć przestrzeń publiczną, m.in. zamykając dla ruchu przylegającą do tego terenu ul. Czapli. Chce również zagospodarowywać wolne przestrzenie na cele mieszkaniowe i usługowo-handlowe oraz tworzyć wspólnoty mieszkaniowe - by poprawić zarządzanie budynkami i ich otoczeniem.

- Przywrócimy dawny blask Orzegowa. I choć (znalezienie najemcy dla budynku dawnego ratusza) to zaledwie mały krok w tym kierunku, to jednak bardzo ważny, bo pokazuje, że można ściągnąć do Rudy Śląskiej podmioty, które pomogą nam w rewitalizacji tej dzielnicy miasta - ocenił wiceprezydent Pierończyk.

Pierwsze wzmianki o wsi Orzegów pochodzą z XIV w. Wieś - związana m.in. z rodami Gierałtowskich i Schaffgotschów - zaczęła się rozrastać w XVIII w., wraz z rozwojem górnictwa. Tamtejszą gminę przyłączono do sąsiedniej Rudy w 1951 r., a wraz z Rudą włączono jako jedną z dzielnic do tworzonego w 1959 r. miasta - Rudy Śląskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Adam K. Podgórski, 2012-01-30 09:10:37

    Pieknie! Gdyby jeszcze fotografia przedstawila ratusz w Orzegowie, a nie stary gościniec balelstremowski w Rudzie, dzielnicy Rudy Śląskiej, obecnie restaurację ADRIA. Czytelnikowm z Polski mozna robić wode z mózgu, tylko po co?... Adam K. Podgorski