PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: Umowa na dofinansowanie trasy N-S podpisana

  • AW    6 lipca 2016 - 13:56
Ruda Śląska: Umowa na dofinansowanie trasy N-S podpisana
Umowę podpisały Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śl. i Aleksandra Skowronek, wicemarszałek śląski. (fot.twitter.com/PrasoweSlaskie)

• W środę (6 lipca) w Rudzie Śląskiej podpisano umowę na dofinansowanie dwóch odcinków trasy N-S, która połączy w tym mieście Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4.
• Zakończenie budowy pierwszego z podpisanych właśnie etapów budowy planuje się na sierpień bieżącego roku, kolejnego – na 2018 rok.
Droga wojewódzka 925 przebiegająca przez Rudę Śląską, łącząca Bytom z Rybnikiem stanowi główną linię komunikacyjną miasta. Jednocześnie przecina dwa najważniejsze szlaki komunikacyjne Aglomeracji Górnośląskiej: DTŚ i autostradę A4, stanowiąc jedyne bezpośrednie połączenie obu tych dróg na terenie Rudy Śląskiej. Funkcjonowanie takiego układu powoduje, że na powyższym odcinku występuje znaczne natężenie ruchu, na granicy przepustowości, które prowadzi do utrudnień i zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności DTŚ i autostrady A4, bezkolizyjne połączenie DTŚ z autostradą A4 w węźle „Wirek” (docelowo po zrealizowaniu I i II etapu), zwiększenie przepustowości DW 925 na kierunku północ-południe, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu na ul. 1 Maja, skrócenie czasu przejazdu pomiędzy północnymi i południowymi dzielnicami miasta oraz ul. 1 Maja, podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej terenów położonych w ciągu ul. 1 Maja i trasy N-S.

- To nasza najważniejsza inwestycja drogowa – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Jest ona kluczowa nie tylko dla Rudy Śląskiej, ale i całego regionu. Istotne jest już samo połączenie autostrady i DTŚ, skutkiem którego będzie odciążenie ulicy 1 Maja. Ponadto przy trasie powstaną atrakcyjne tereny inwestycyjne. Ta budowa to duże wyzwanie finansowe, ale dobrze się do niego przygotowaliśmy, pozyskując środki unijne i niskooprocentowany kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – dodaje.

- W kwietniu Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 siedmiu projektów drogowych. Z kwoty ponad 820 mln zł, która była do podziału, aż 136 mln zł trafiło do Rudy Śląskiej. Wśród przedsięwzięć drogowych wybranych do dofinansowania znalazł się bowiem I etap budowy trasy N-S. Bez tak znacznego unijnego wsparcia jej budowa byłaby niemożliwa, koszt przewyższa możliwości miasta. Jako rudzianka tym bardziej cieszę się, że w tej ważnej dla mojego miasta decyzji mogłam mieć swój udział. 136 mln zł to pieniądze, które pozwolą na sfinalizowanie kolejnego etapu tej ogromnej i potrzebnej mieszkańcom inwestycji – mówi wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Skowronek, która podpisała umowę w imieniu Zarządu Województwa Śląskiego.

Dofinansowanie, które trafi do budżetu Rudy Śląskiej, obejmuje obecnie budowany odcinek trasy od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem dwupoziomowym i przedłużeniem ul. Bukowej do ul. ks. Niedzieli oraz kolejny odcinek - od ul. Bukowej do ul. Kokota.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.