PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska wspiera remont kopalnianych zabytków

  • PAP    4 listopada 2012 - 11:34
Ruda Śląska wspiera remont kopalnianych zabytków

Ponadstuletnie zabytki na terenie kopalni „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej remontuje właściciel tego zakładu, Kompania Węglowa. Ostatnio do przekraczającej 1,4 mln zł kwoty remontu dołożył się rudzki samorząd – decydując o przekazaniu na ten cel 100 tys. zł.
Chodzi o zbudowane w latach 1905-1906 salę zborną - czyli cechownię, miejsce spotkań - oraz łaźnię łańcuszkową. Gmach nazywany budynkiem sali zbornej widać z ulicy, przy której znajduje się kopalnia - wieńczy go wieża zegarowa nakryta miedzianym dachem w kształcie pruskiego hełmu.

Ozdobą sali zbornej jest drewniana konstrukcja empory, czyli chóru - miejsca przemówień np. dyrektorów zakładu. Ważnym elementem wnętrza jest nisza tworząca ramę dla również zabytkowego obrazu św. Barbary. Sam obraz na czas remontu trafił do pobliskiej parafii św. Marii Magdaleny.

W innej części znajduje się łaźnia łańcuszkowa czyli taka, w której ubrania i rzeczy górników podciągano do wyschnięcia i przewietrzenia pod sklepienie na łańcuchach. Wnętrze łaźni przy kopalni „Bielszowice" wypełnia kilkadziesiąt podtrzymujących sklepienie słupów.

Obiekty te przez sto lat praktycznie nie były remontowane, jedynie w miarę potrzeb przerabiano je, np. dobudowując fragment łaźni. W 2010 r. zostały wpisane do rejestru zabytków, a Kompania Węglowa rozpoczęła prace remontowe. Ich zakres obejmuje m.in. wymianę stolarki i posadzek, naprawę uszkodzeń ścian oraz remonty stropów i dachu.

W drugim etapie prac wnętrzom przywrócony ma zostać pierwotny wygląd. Wyremontowana cechownia ma spełniać swoją pierwotną rolę - miejsca zebrań i uroczystości. Według pierwotnych pomysłów mogłoby to być miejsce np. górniczych biesiad. Najprawdopodobniej przeniesiona zostanie tam z innego budynku kopalniana sala tradycji.

Wcześniejsze etapy prac w całości pokryła Kompania Węglowa. Kopalnia „Bielszowice" zwróciła się m.in. o dotację do miejscowego samorządu. Wykorzystano przy tym zapis z uchwały rady miasta z 2009 r. umożliwiający samorządowi przekazywanie dotacji na prace związane z zabytkami nie będącymi jego własnością.

W tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej na zabytki zarezerwowano 1 mln zł. Ze środków tych zrealizowano kilka inwestycji, m.in. wyremontowano elewacje budynków gimnazjum nr 13 oraz Muzeum Miejskiego i odnowiono rzeźby św. Floriana i św. Barbary przy kościele św. Pawła w dzielnicy Nowy Bytom.

W październiku w Rudzie Śląskiej ruszyła też gminna ewidencja zabytków. W wykazie dostępnym na stronie internetowej miejskiego konserwatora zabytków znalazły się karty 2144 takich obiektów. Oprócz adresu zawierają one zdjęcia obiektów oraz informacje o zakresie i formie ochrony. Obiekty kopalni „Bielszowice" znajdują się pod numerem 919.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.