PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruiny pałacu pójdą pod młotek

  • PAP    12 lutego 2012 - 10:19
Ruiny pałacu pójdą pod młotek

Starostwo Powiatowe w Suwałkach ogłosiło przetarg na sprzedaż zabytkowych ruin Pałacu Paca z przyległym terenem w Dowspudzie.
Starostwo w ubiegłym roku wyceniło nieruchomość na 3,1 mln zł. W urzędzie przygotowano dokumentację techniczną wskazującą sposób zagospodarowania ruin oraz terenu przyległego.

Według projektu najpierw trzeba wydać ok. 4 mln zł na zabezpieczenie ruin przed degradacją i remont piwnic pałacu. Dopiero potem inwestor będzie mógł przystąpić do odbudowy zabytku.

Starostwo chce sprzedać posiadłość o pow. 21 hektarów, z tego 10 ha to stary park wokół ruin, znajdujący się nad rzeką Rospudą.

Przetarg ma odbyć się 12 kwietnia. Władze powiatu suwalskiego podjęły decyzję, by szukać inwestora, bo starostwo samo nie jest w stanie zająć się remontami czy odbudową obiektu. Jednym z warunków sprzedaży obiektu jest przystosowanie go przez nabywcę do celów turystycznych, wypoczynkowych i konferencyjnych.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.