PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza budowa kolejnych odcinków A1

  • PAP    16 lipca 2010 - 14:40

Ponad 1,1 mld zł ma kosztować wybudowanie dwóch kolejnych odcinków autostrady A1: Sójki-Kotliska i Piątek-Stryków. Uroczyste rozpoczęcie budowy obu odcinków nastąpiło w piątek w miejscowości Sadówka (Łódzkie).
W uroczystości uczestniczył m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

- Drogowcy się rozpędzili. Po wbiciu symbolicznej łopaty na placu tej inwestycji będziemy mieli w budowie ponad 1030 km dróg ekspresowych i autostrad, z czego połowa to same autostrady. W sumie zakontraktowano już budowę 1511 km dróg ekspresowych i autostrad - powiedział Grabarczyk.

Liczący 15,2 km odcinek autostrady A1 Sójki-Kotliska wybuduje konsorcjum firm: Poldim SA, Bogl a Krysl k.s. oraz Bogl&Krysl Polska Sp. z o.o. Wartość inwestycji szacowana jest na pond 542 mln zł.

Odcinek Piątek-Stryków, o długości 17,6 km, będzie budowało konsorcjum firm: Johann Bunte Bauunternehmung GmbH&Co.KG, Bunte Polska Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty-Łódź" SA, Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Erbedim Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. Koszt budowy tego fragmentu autostrady przekroczy 569 mln zł.

Na odcinkach Sójki-Kotliska i Piątek-Stryków trasa będzie miała po dwa pasy ruchu, o szerokości 3,75 m każdy, w obu kierunkach oraz trzymetrowy pas awaryjny. W przyszłości będzie możliwe dobudowanie trzeciego pasa ruchu. Na obu odcinkach powstaną w sumie 4 wiadukty autostradowe, 24 wiadukty drogowe, 2 mosty, 17 przejść ekologicznych, 1 kładka dla pieszych, dwa MOP-y i 3 stacje poboru opłat.

Termin zakończenia prac na obu odcinkach przewidziano 30 kwietnia 2012 roku.

Autostrada A1, czyli europejska droga E75, jest częścią Transeuropejskiego Korytarza Transportowego Północ-Południe, łączącego Skandynawię z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Korytarz biegnący od Morza Bałtyckiego przez Czechy, Słowację do Austrii ma stanowić nowoczesne połączenie komunikacyjne między Gdańskiem a Wiedniem. Autostrada A1 na terytorium Polski będzie biegła od Gdańska przez Toruń, Łódź, Częstochowę i Katowice, aż do granicy państwa w Gorzyczkach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.