PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza budowa parku kulturowego w Radomiu

  • RadomNews.pl    25 sierpnia 2014 - 12:20
Rusza budowa parku kulturowego w Radomiu

Radom przystępuje do realizacji pierwszego etapu tworzenia parku kulturowego nad rzeką Mleczną. - To będzie nasza wizytówka, interdyscyplinarne miejsce dla wszystkich mieszkańców miasta - podkreśla prezydent, Andrzej Kosztowniak.
- W tym roku chcemy rozpocząć to wielkie przedsięwzięcie, które obliczone jest na kilka lat. Park Doliny Rzeki Mlecznej z czasem na pewno stanie się nie tylko ulubionym miejscem rekreacji Radomian, ale i prawdziwą jego wizytówką i atrakcją – mówi prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Na początek, zaplanowany właśnie na ten rok, przewidziana jest budowa ścieżek rowerowo-rolkowych i ułożonych równolegle chodników spacerowych. Te prace kosztować będą około 500 tysięcy złotych. Jedna linia, biegnąca od ulicy Maratońskiej do ulicy Okulickiego, połączy zalew na Borkach ze Starym Ogrodem o długości 1,2 km. Druga zaś, długości około 600 metrów, położona bardziej na południe, skomunikuje ulicę Jaworową z Piotrówką. Tym samym, przyszły park stanie się też łącznikiem scalającym poszczególne części miasta.

Ścieżki będą odgraniczały tereny zielone parku od zabudowy współczesnej po stronie północno-zachodniej i południowo-wschodniej planowanego parku.

Jak informuje prezydent Kosztowniak, w przyszłym roku miasto starać się będzie z różnych źródeł o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego na kolejne etapy prac związanych z tworzeniem parku. I tak, na budowę oczek wodnych, rozlewisk, wysepek, które uatrakcyjnią ten obszar, Wodociągi Miejskie starać się będą o pieniądze z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Są też plany przygotowania wspólnie z Polską Akademią Nauk, która prowadziła przez kilka lat wykopaliska na terenie Piotrówki, wniosku dotyczącego tworzenia parku kulturowego na rozszerzonym obszarze, sięgającym od Starego Ogrodu do Muzeum Wsi Radomskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bi, 2014-08-25 15:08:52

    jaki to ma być niby "park kulturowy"? raczej budowa przyzwoitych ciągów rekreacyjnych ... park kulturowy to jest w Krakowie i Wrocławiu