PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza budowa wałów przeciwpowodziowych w Turze nad Odrą

  • PAP    14 kwietnia 2014 - 14:41
Rusza budowa wałów przeciwpowodziowych w Turze nad Odrą

- Rusza budowa wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Turze nad Odrą (Śląskie), gdzie na skutek powodzi w 2010 roku wielu mieszkańców straciło dorobek życia. Koszt całej inwestycji wyniesie blisko 12 mln zł.
Turze to rozległe sołectwo położone nad Odrą, poprzecinane licznymi strumykami i potokami. Od wielu lat wieś jest systematycznie zalewana. Powódź sprzed blisko czterech lat mieszkańcy odczuli szczególnie dotkliwie - woda zalała ponad 90 proc. sołectwa, w tym domy i pola uprawne. Turze walczyło z wodą przez kilka tygodni. Niewielu rolników zebrało wówczas plony.

Budowa 4,2 km wałów przeciwpowodziowych ma chronić Turze przed wodami Odry oraz potoku Rudka. "W Turzu brakowało ponad 4 km wałów na Odrze; obawialiśmy się kolejnej katastrofy, dlatego ta inwestycja jest tak ważna" - powiedział zastępca burmistrza w Kuźni Raciborskiej Bogusław Wojtanowicz.

Za inwestycję odpowiada spółka Skanska SA. Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe tej firmy, budowa wałów zakończy się w kwietniu 2015 roku. "Będą miały konstrukcję ziemną. Szerokość korony wałów wyniesie 3 m. Obwałowania będą się rozciągały na prawym brzegu Odry, od miejscowości Turze do granicy z województwem opolskim" - wyjaśniono.

Na wałach powstanie osiem przejazdów oraz przepust. Skanska wybuduje również ponad 4 km dróg serwisowych i odbuduje rowy melioracyjne. Częścią inwestycji będzie również m.in. budowa pompowni wałowej wraz ze śluzą na potoku Rudka. Zadaniem śluzy będzie pompowanie wody z potoku do Odry.

Koszt inwestycji to 11,8 mln zł. Jest ona współfinansowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. "To strategiczna inwestycja dla tej części województwa śląskiego" - powiedział Tomasz Mainka z Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach.

Śląskie było jednym z sześciu województw, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi, które przeszły w 2010 roku przez Polskę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.