PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza Dolnośląskie Centrum Filmowe

  • PAP    1 września 2011 - 07:01

Pierwsze projekcje filmów będzie można zobaczyć od piątku w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) - jednym z najnowocześniejszych kin studyjnych w Polsce. Instytucja powstała po przebudowie dawnego kina "Warszawa".
W DCF znajdują się cztery nowe sale kinowe, których nazwy - Warszawa, Lalka, Lwów oraz Polonia - mają upamiętniać wrocławskie kina studyjne. Największa sala - Warszawa - może pomieścić 250 widzów, najmniejsza zaś 73. DCF zostało wyposażone w nowe projektory analogowe i cyfrowe z możliwością projekcji 3D. Kino jest klimatyzowane i zostało przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Według właściciela DCF instytucji kultury województwa dolnośląskiego Odry-Film, kino ma być "miejscem spotkań filmowych dla tych, którzy oczekują od kina czegoś więcej, niż tylko rozrywki". W repertuarze mają pojawiać się filmy światowej i polskiej kinematografii będące przykładem produkcji "studyjnych" i "art-housowych".

W DCF mają również odbywać się spotkania z twórcami, pokazy specjalne oraz projekcje festiwalowe i przeglądy tematyczne. W październiku zaplanowano m.in. przegląd filmów opartych na scenariuszach Tadeusza Różewicza oraz retrospektywę obrazów Stanisława Lenartowicza.

W budynku DCF w przyszłości zostanie otwarta księgarnia filmowa, bar oraz kawiarnia. W budynku znajdują się również sale konferencyjne.

W miejscu gdzie obecnie znajduje się DCF pierwsze kino powstało w 1910 r. Po wojnie otwarto tam kino "Warszawa". W latach 1968-73 stary budynek kina rozebrano, a w jego miejsce powstał nowy obiekt. Kino wyświetlało filmy do maja 2010 r, wówczas to rozpoczęto prace przy budowie DCF. Przebudowa kina "Warszawa" kosztowała około 18 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.