Rusza modernizacja magistrali cieplnych w Białymstoku

37 mln zł ma kosztować modernizacja 5 km magistrali cieplnych w Białymstoku. Modernizację przeprowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spółka dostała na ten cel 17,1 mln zł dotacji z UE - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w MPEC.
Rusza modernizacja magistrali cieplnych w Białymstoku

W ramach inwestycji wymieniane będą kanałowe sieci cieplne kładzione w latach 70-tych - poinformował prezes MPEC Michał Stefanowicz.

Dzięki inwestycjom poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność dostaw ciepła w mieście. O połowę zostaną ograniczone straty ciepła na modernizowanych odcinkach. O 4,2 tys. ton rocznie spadnie także spalanie węgla kamiennego, a o 1 tys. 124 tony rocznie zmniejszy się emisja do atmosfery dwutlenku węgla - poinformował prezes.

Czytaj też: Ilu musi być przeciwników prywatyzacji MPEC?

Magistrale cieplne będą modernizowane w rejonach ulic Ukośnej, Skorupskiej i Chrobrego, Alei Piłsudskiego, Alei Solidarności i ulicy Ciepłej. Prace nigdzie nie powinny powodować utrudnień komunikacyjnych.

Stefanowicz poinformował, że firma będzie sukcesywnie ogłaszać przetargi na prace, roboty zaczęły się na razie w rejonie ulicy Skorupskiej. Wszystkie inwestycje powinny się zakończyć w 2014 roku.

Sieć cieplna w Białymstoku ma 250 km długości, z czego 30 proc. to przyłącza, 29 proc. magistrale, 41 proc to natomiast rozdzielnie osiedlowe. 30 proc. sieci jest preizolowana, 40 proc. to sieć napowietrzna, a 65 proc. kanałowa. Zaplanowane prace stanowią 3 proc. potrzeb wymiany sieci kanałowej - podkreślał Stefanowicz. Oceniał, że oszczędności w związku z inwestycją będą "spore".

Pieniądze z UE na projekt pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko.

MPEC jest spółką gminy Białystok. Miasto chce ją sprywatyzować, wiele środowisk w mieście na to się nie zgadza i chce zorganizować referendum lokalne w tej sprawie. Trwają do niego przygotowania.

Prezes nie chciał podać w czwartek danych dotyczących bilansu spółki za 2012 rok, tłumacząc, że raport będą jeszcze badać biegli rewidenci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE