PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza modernizacja magistrali cieplnych w Białymstoku

  • PAP    31 stycznia 2013 - 17:29
Rusza modernizacja magistrali cieplnych w Białymstoku

37 mln zł ma kosztować modernizacja 5 km magistrali cieplnych w Białymstoku. Modernizację przeprowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spółka dostała na ten cel 17,1 mln zł dotacji z UE - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w MPEC.
W ramach inwestycji wymieniane będą kanałowe sieci cieplne kładzione w latach 70-tych - poinformował prezes MPEC Michał Stefanowicz.

Dzięki inwestycjom poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność dostaw ciepła w mieście. O połowę zostaną ograniczone straty ciepła na modernizowanych odcinkach. O 4,2 tys. ton rocznie spadnie także spalanie węgla kamiennego, a o 1 tys. 124 tony rocznie zmniejszy się emisja do atmosfery dwutlenku węgla - poinformował prezes.

Czytaj też: Ilu musi być przeciwników prywatyzacji MPEC?

Magistrale cieplne będą modernizowane w rejonach ulic Ukośnej, Skorupskiej i Chrobrego, Alei Piłsudskiego, Alei Solidarności i ulicy Ciepłej. Prace nigdzie nie powinny powodować utrudnień komunikacyjnych.

Stefanowicz poinformował, że firma będzie sukcesywnie ogłaszać przetargi na prace, roboty zaczęły się na razie w rejonie ulicy Skorupskiej. Wszystkie inwestycje powinny się zakończyć w 2014 roku.

Sieć cieplna w Białymstoku ma 250 km długości, z czego 30 proc. to przyłącza, 29 proc. magistrale, 41 proc to natomiast rozdzielnie osiedlowe. 30 proc. sieci jest preizolowana, 40 proc. to sieć napowietrzna, a 65 proc. kanałowa. Zaplanowane prace stanowią 3 proc. potrzeb wymiany sieci kanałowej - podkreślał Stefanowicz. Oceniał, że oszczędności w związku z inwestycją będą "spore".

Pieniądze z UE na projekt pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko.

MPEC jest spółką gminy Białystok. Miasto chce ją sprywatyzować, wiele środowisk w mieście na to się nie zgadza i chce zorganizować referendum lokalne w tej sprawie. Trwają do niego przygotowania.

Prezes nie chciał podać w czwartek danych dotyczących bilansu spółki za 2012 rok, tłumacząc, że raport będą jeszcze badać biegli rewidenci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.