PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza odbudowa zniszczonej skarpy w Ostrowcu

  • PAP    27 sierpnia 2013 - 15:40

Ruszają prace przy odbudowie skarpy przy ul. Polnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, która w grudniu zeszłego roku osunęła się, zasypując dwa szeregi garaży i niszcząc jedną z ulic w centrum miasta.
 ZAKTUALIZOWANE. Jak poinformował z-ca naczelnika wydziału dróg Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Paweł Wnuk, osuwisko zostało we wtorek przekazane wykonawcy, który już może rozpoczynać roboty budowlane. Odbudowa skarpy wykonywana jest w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Oznacza to, że firma, która wygrała przetarg jest jednocześnie projektantem i wykonawcą inwestycji.

W ramach prac zaplanowana jest odbudowa skarpy wraz z konstrukcją, która zabezpieczy zbocze przed dalszym osuwaniem się. Ponadto odbudowany zostanie fragment ulicy Polnej, który został zniszczony przez osunięcie się skarpy. Powstanie jezdnia wraz z chodnikami i krawężnikami oraz infrastrukturą techniczną drogi, w tym kanalizacją deszczową i sanitarną oraz siecią wodociągową, gazową, centralnego ogrzewania oraz oświetlenie uliczne. Prace przy naprawie wszystkich zniszczeń powinny zakończyć się do 16 grudnia b.r.

Pieniądze na odbudowę skarpy w 80 proc. pochodzić będą z promesy przyznanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, która wynosi 1,8 mln zł. Resztę zabezpieczyły w swoich budżetach gmina Ostrowiec Świętokrzyski oraz powiat ostrowiecki; każdy po 10 proc. wartości inwestycji. Obydwa samorządy zabezpieczyły w swoich budżetach po 310 tys. zł.

 Koszt odbudowy skarpy to blisko 2,5 mln zł.

 -----------------------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ--------------------

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim ogłosiło przetarg na odbudowę skarpy, która w grudniu zeszłego roku osunęła się, zasypując dwa szeregi garaży i niszcząc jedną z ulic w centrum miasta.

Według wstępnych szacunków koszt usunięcia osuwiska to około 3 mln zł. Jak poinformował starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga, zwycięzca przetargu będzie prowadził prace przy ulicy Polnej w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Oznacza to, że wyłoniona firma będzie jednocześnie projektantem i wykonawcą inwestycji.

Przetarg obejmuje m.in. odbudowę ul. Polnej na długości prawie 60 m, wraz z krawężnikami i chodnikami, odbudowę skarby z konstrukcją, która zabezpieczy ją przed dalszym osuwaniem się zbocza oraz odbudowę infrastruktury technicznej drogi, w tym kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieć wodociągową, gazową, centralnego ogrzewania oraz oświetlenie uliczne.

Przetarg wygra firma, która zaoferuje najniższą cenę. Otwarcie ofert zaplanowano na 16 sierpnia.

Pieniądze na odbudowę skarpy w 80 proc. pochodzić będą z promesy przyznanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, która wynosi 1,8 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzić będzie z budżetu gminy Ostrowca Świętokrzyskiego oraz powiatu ostrowieckiego; każdy ma zabezpieczyć po 10 proc. wartości inwestycji. Obydwa samorządy zabezpieczyły w swoich budżetach po 310 tys. zł.

Prace przy naprawie wszystkich zniszczeń powinny zakończyć się do 16 grudnia b.r. Skarpa osunęła się przy ulicy Polnej w nocy z 18 na 19 grudnia. Ziemia zasypała znajdujące się poniżej garaże, zniszczona została jezdnia, infrastruktura ciepłownicza oraz wodno-ściekowa. Powstało głębokie na 15 i szerokie na 70 metrów osuwisko. W drodze powstała wyrwa o długości kilkunastu metrów i głębokości ok. 10 metrów. W miejscu osunięcia się ziemi pod jezdnią znajdował się niezaznaczony na współczesnych planach przepust.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: