PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza pilotażowy program rewitalizacji Bytomia i Wałbrzycha

  • pt    17 października 2015 - 12:43
Rusza pilotażowy program rewitalizacji Bytomia i Wałbrzycha

Rewitalizacji będzie poddane centrum Bytomia

Bytom i Wałbrzych rozpoczynają pilotaż rewitalizacji. W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju 16 października podpisane zostały dokumenty, które uruchamiają procedury doradcze wybranych przez MIiR ekspertów. .
Zadaniem pilotażu jest wypracowanie i testowanie nowych, modelowych, ambitnych i wzorcowych działań. Miasta, które dotknął kryzys gospodarczej transformacji, z jednej strony mają dużo cech wspólnych, z drugiej - bardzo się od siebie różnią, dlatego pilotaż ma być zróżnicowany.

Modelowe działania, które zostaną wypracowane w trakcie pilotażu będą kompendium wiedzy o rewitalizacji. W dokumencie zawarte zostaną nie tylko pozytywne wnioski. Będzie on zawierać też przykłady, których nie udało się zrealizować czy rozwiązać.

Pilotaż można scharakteryzować trzema hasłami:

• transparentność – dokumentacja wypracowana wspólnie z ekspertami musi być przejrzysta i dostępna dla wszystkich zainteresowanych miast w Polsce;

• partycypacja – proces rewitalizacji ma opierać się na współpracy wszystkich zainteresowanych nią podmiotów;

• koncentracja – rewitalizacja obejmuje 20% powierzchnia miasta, zamieszkałych przez 30% mieszkańców.

Programem pilotażowym rewitalizacji objęta jest także Łódź, jednak dla tego miasta eksperci byli wybrani już wcześniej. Bytom i Wałbrzych wstrzymane były z działaniami do momentu wyboru ekspertów.

Naszemu miastu doradzać będą eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ciągu kilku najbliższych dni przyjadą do Bytomia, by wypracować harmonogram prac.

 - Nie czekaliśmy na ekspertów z założonymi rękami – mówił Lucjan Goczoł, kierownik Referatu Strategii i Funduszy Europejskich UM. Nasi geodeci opracowali na przykład narzędzie, dzięki któremu wiemy, w których miejscach kumuluje się najwięcej negatywnych zjawisk (m.in. bezrobocie czy uzależnienie od pomocy społecznej) – to węzeł infrastruktury informacji przestrzennej.

Społeczny aspekt rewitalizacji

Goczoł podkreślił też, że Bytom powinien dążyć do partycypacji gospodarczej.

- Społeczny aspekt rewitalizacji jest bardzo ważny – mówił. Jednak trzeba pamiętać, że w naszym mieście zniszczona została baza gospodarcza, musimy ją odbudować i zagospodarować tereny poprzemysłowe. Jeśli skoncentrujemy się na partycypacji gospodarczej, mamy większe szanse na trwałość efektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ain, 2015-10-19 11:44:03

    ja proponuję, żeby ci z urzędu zamiast gadać co zostało zniszczone zabrali się do roboty i przede wszystkim najpierw pomyśleli czego potrzebują ludzie w Bytomiu, najlepiej żeby się przeszli przez miasto i zobaczyli jak ono wygląda, bo z urzędu to mają całkiem ładne widoki i raczej co dalej się dziej...e to nie wiedzą  rozwiń