PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza przebudowa trasy kolejowej Poznań-Warszawa

  • PAP/KDS    9 czerwca 2017 - 14:16
Rusza przebudowa trasy kolejowej Poznań-Warszawa
Rozpoczyna się przebudowa trasy kolejowej Poznań-Warszawa. Dla pasażerów oznacza to spore utrudnienia (fot. koleje-wielkopolskie.com.pl)

W poniedziałek (12 czerwca) rozpoczyna się przebudowa trasy kolejowej Poznań-Warszawa. Oznacza to, że pasażerowie, zamiast pociągiem, będą jeździć autobusami. Komunikacja zastępcza wprowadzona zostanie na trasach: Września-Konin, a także Konin-Poznań.
• Na trasie kolejowej Poznań - Warszawa rusza przebudowa. Modernizacja obejmie w sumie 366 km torów.

• Pasażerowie Kolei Wielkopolskich będą korzystali z komunikacji zastępczej. Pokonanie tej samej trasy autokarami zajmie im więcej czasu.

• Zastępcza komunikacja zacznie obowiązywać od poniedziałku (12 czerwca) od ok. południa. 

 

Pierwszy etap prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe potrwa do lipca 2018 roku i zakłada wyłączenie ruchu kolejowego na trasie Września - Konin. Podczas remontu pociągi dalekobieżne pojadą objazdami. Z myślą o pasażerach pociągów regionalnych wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz Marek Nitkowski z zarządu Kolei Wielkopolskich zapewnili w piątek na konferencji prasowej, że transport zastępczy został przygotowany w taki sposób, by w jak największym stopniu zminimalizować niedogodności dla podróżnych.

Jankowiak powiedział, że w ciągu doby z dotychczasowego połączenia kolejowego na tej trasie korzysta ponad 5 tys. osób i dla takiej liczby trzeba było zorganizować komunikację zastępczą. Liczba połączeń autobusowych będzie taka sama jak liczba połączeń kolejowych. W godzinach szczytu w trasę wyruszy jednocześnie kilka autobusów.

Czytaj więcej: Jedenaście ofert w przetargu PKP PLK na Śląsku. Która najtańsza?

Wprowadzone zostaje także połączenie Poznań - Konin, gdzie pasażerowie pojadą autostradą bez zatrzymywania się na przystankach pośrednich. Jankowiak podał, że obecnie w podróż koleją między Poznaniem a Koninem codziennie udaje się ok. 800 osób.

Przejazd komunikacją zastępczą zabierze więcej czasu. Obecnie pociąg z Poznania do Konina jedzie ok. 90 minut. Autobus bezpośredni pokona tę trasę w ok. 100 minut, zaś przejazd pociągiem do Wrześni i dalej autobusem zabierze w sumie ponad 160 minut. Sam czas podróży autobusowej między Koninem a Wrześnią wyniesie ok 90-100 minut; pociąg pokonuje tę trasę w nieco ponad 40 minut.

Stacje i przystanki na trasie w Koninie, Cieninie, Słupcy, Otocznej i we Wrześni przygotowano przy stacjach kolejowych. W miejscowościach Kawnice, Strzałkowo, Wólka i Gutowo Wielkie przystanki znajdować się będą przy drodze krajowej nr 92. W Golinie i Cieninie Kościelnym przystanki zlokalizowano na terenie miejscowości.

Czytaj więcej: PKP PLK zamontuje przy dworcach stojaki na rowery

Autobusowa komunikacja zastępcza nie będzie obsługiwała przystanku kolejowego Konin Zachód.

Marek Nitkowski z Kolei Wielkopolskich powiedział, że wszystkie autobusy obsługujące autobusową komunikację zastępczą między Koninem a Wrześnią będą niskopodłogowe i klimatyzowane. Będą też oznaczone logo regionalnego przewoźnika.

"Dotychczas między Wrześnią a Koninem jeździło 17 par pociągów - tyle jest kursów autobusów. W każdym kursie, w zależności od zapotrzebowania, będzie odpowiednia liczba autobusów - od jednego do pięciu. W razie potrzeby liczba autobusów może dodatkowo wzrosnąć" - podał Nitkowski.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.