PARTNER PORTALU
 • BGK

Rusza przebudowa ul. Piotrkowskiej w Łodzi

 • PAP    13 listopada 2012 - 18:13
Rusza przebudowa ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Rozpoczynają się prace przy przebudowie reprezentacyjnej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej. Modernizacja, która przewiduje m.in. wymianę nawierzchni jezdni i chodników, ma kosztować 48,5 mln zł i zakończyć się w 2014 roku.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ma nadzieję, że inwestycja przyczyni się do przywrócenia ulicy Piotrkowskiej należytego jej miejsca. "Ten projekt jest dla mnie bardzo ważny. Przywracamy naszej głównej ulicy jej wielkomiejski charakter" - mówiła we wtorek prezydent Łodzi na konferencji.

Po przebudowie główna ulica miasta ma zmienić swój wygląd. Modernizacja zakłada m.in. zmianę geometrii ulicy. Pas jezdni zostanie zwężony do sześciu metrów, co pozwoli na zwiększenie szerokości chodników. Zmieniona zostanie także nawierzchnia; jezdnia ma być wykonana z ciemnoszarej kostki granitowej, a chodniki z granitowych płyt.

Planuje się posadzenie kilkudziesięciu drzew, ustawienie 130 ławek. Na ulicy pojawią się nowe obiekty tzw. małej architektury, czyli latarnie, kwietniki, stojaki na rowery czy kosze na śmieci, a także nowe kioski i system informacyjny. Ujednolicona zostanie forma oświetlenia na całej długości ulicy.

Rozbudowany zostanie Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, złożony z wmurowanych w nawierzchnię ulicy kostek z nazwiskami fundatorów.

Wykonawcą modernizacji ulicy Piotrkowskiej jest firma Strabag, która wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi. Przebudowa ma kosztować miasto 48,5 mln zł.

Harmonogram prac zakłada trzy główne etapy przebudowy ul. Piotrkowskiej. Pierwsze - to prace na odcinkach od placu Wolności (bez placu) do skrzyżowania ulic Próchnika/Rewolucji 1905 r. oraz od skrzyżowania Al. Piłsudskiego/Mickiewicza do ul. Zamenhofa/Nawrot. Zakończenie tego etapu przewidziano na koniec stycznia 2013 roku.

Prace rozpoczną się od robót rozbiórkowych. W pierwszym etapie nastąpi demontaż małej architektury oraz rozbiórka nawierzchni w miejscach, gdzie będą prowadzone roboty ziemne m.in. przebudowa wodociągów czy gazociągów. W końcu listopada planowane są roboty związane z przebudową sieci energetycznych. Później ma ruszyć wymiana nawierzchni.

Kolejne odcinki Piotrkowskiej mają być modernizowane w dwóch etapach w latach 2013-2014. Natomiast na początku przyszłego roku ma być ogłoszony przetarg na przebudowę placu Wolności. Całość prac ma się zakończyć w 2014 roku.

Władze miasta zapowiadają, że w czasie modernizacji wjazdy na główną ulicę Łodzi będą ograniczone. Wydane zostaną identyfikatory dla wjazdów gospodarczych.

Przebudowa ul. Piotrkowskiej to początek kompleksowego remontu ulic Śródmieścia Łodzi. Wraz z główną ulicą wyremontowane mają zostać także jej przecznice, ulice: Jaracza, Tuwima i Roosevelta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • ..., 2012-11-26 13:46:49

  a moja rodzina łudziła się, że wymieniają kanalizację lub podłączają centralne, a tu niespodzianka: zmiana koloru płyty na chodnikach za kilka milionów. pani prezydent powinna przejść jakiś kurs rozsądku albo zamienić się z moją rodziną mieszkaniem, gdzie nawet okien nie pozwalają wymienić, choć te ...powinny być wymienione 10 lat temu, może wtedy zaczęłaby myśleć. i przepraszam za obrażanie władz, ale brakuje słów w obliczu robienia sobie żartów z mieszkańców  rozwiń
 • mieszkanka Piotrkowskiej, 2012-11-26 13:35:59

  remont najlepszej ulicy w Łodzi naprawdę jest obowiązkowy... kolejny genialny pomysł władz... pół Łodzi się rozsypuje, w mieszkaniach nie ma ciepłej wody, i to właśnie przy ul. Piotrkowskiej jedna toaleta przyda na kilka mieszkań, klatki schodowe godne pożałowania, grzyb na ścianach... to nie jest w...ażne dla pani prezydent? lepiej tracić pieniądze na zmianę dobrej nawierzchni, na poszerzenie szerokich chodników niż zająć się czymś co naprawdę wymaga jakiegoś działania. szpitale nie mają za co leczyć pacjentów, a kilka milionów pani prezydent rzuca w błoto. chyba trzeba kierować się jakimiś priorytetami? może najpierw stworzyć należyte warunki dla łodzian, a potem wypięknić Piotrkowską dla turystów?  rozwiń
 • jot, 2012-11-14 14:17:39

  Całkowicie się zgadzam.ńie wiem w jakim celu ma byc zmieniona nawierzchnia,przecież tej nic nie brakuje dotyczy to również chodników.Naprawdę ta ekipa nie dysponuje żadnym potencjałem intelektualnym,a w szczególności dotyczy to pani prezydent.Okazuje się,że odwołanie p.Kropiwnickiego w zasadzie nic ...nie zmieniło.Jeden budował fontannę potworek przed TW,a druga przecina wstęgi po pomalowaniu pasów na jezdni.  rozwiń