Rusza rewitalizacja zabytkowego szpitala

  • Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia
  • 19-05-2012
  • drukuj
Rozpoczyna się rewitalizacja zabytkowego Szpitala im. Janusza Korczaka w Łodzi. Remont zaczyna się za miesiąc i potrwa dwa lata. Szpital właśnie podpisał umowę z wykonawcą, firmą SKB Radomsko. Inwestycja ma kosztować 23,5 mln zł.
Rusza rewitalizacja zabytkowego szpitala
Do czerwca 2014 roku zostanie odnowionych pięć zabytkowych szpitalnych pawilonów. Oprócz murów wiele ze starego "Korczaka" nie zostanie. Wymienić trzeba będzie wszystkie dachy, okna i elementy konstrukcyjne budynków - np. stropy. Całość zostanie odtworzona, tak aby szpital wyglądał jak na oryginalnym projekcie sprzed ponad stu lat.

"Korczak" to jednak nie tylko budynki. Pod ochroną konserwatora zabytków jest cały szpitalny kompleks z wewnętrznymi uliczkami i starymi drzewami. One też zostaną ożywione. Zostanie ułożona elegancka kostka, a między drzewami będą alejki.

Odnowione budynki będą wykorzystane zgodnie z wolą założycieli szpitala, którzy budowali go dla biednych dzieci Łodzi. Wiadomo, że po remoncie oprócz oddziału chirurgii, który działa w niedawno odnowionym pawilonie, będą w "Korczaku" jeszcze oddziały laryngologiczny i alergologiczny, a także poradnie specjalistyczne dla dzieci.

20 mln na inwestycję będzie pochodzić z Unii Europejskiej. Pozostałe pieniądze wyłoży urząd marszałkowski. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE