PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza rozbudowa centrum promocji i informacji turystycznej na Wawelu

  • PAP    14 grudnia 2009 - 17:19

Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu podpisała w poniedziałek umowę z konsorcjum budowlanym, które podjęło się wykonania prac.
"Do centrum turystycznego, które funkcjonuje w tej chwili, zostanie dodane ponad 600 m kwadratowych powierzchni. Centrum będzie pełniło rolę promocyjną i informacyjną dla turystów. Do budynku dobudowujemy dwa tarasy - widokowy od strony Wisły i drugi od strony dziedzińca zewnętrznego. Prócz tego w centrum będą się mieścić stoiska handlowe, kasy, informacja i biuro obsługi turystów oraz mała kawiarnia" - powiedziała wicedyrektor Wawelu ds. administracyjnych, Danuta Ziernicka.

Dodatkowe 600 m kwadratowych powierzchni uda się wygospodarować dzięki zaadaptowaniu dawnej restauracji, która funkcjonowała w budynku nr 9.

Do centrum zostanie przeniesiona cała obsługa turystów, prowadzona do tej pory w rozproszeniu w różnych miejscach Wzgórza Wawelskiego.

Rozbudowa centrum promocji i informacji turystycznej na Wawelu jest częścią większego przedsięwzięcia - renowacji dziedzińca zewnętrznego, do którego przylega budynek nr 9, jako jedna z wielu budowli w tej części zamkowego wzgórza. Renowacja dziedzińca rozpoczęła się z początkiem listopada i potrwa do końca 2012 r. Prace obejmują wymianę ponad 10 tys. m kwadratowych bruków dziedzińca, likwidację barier architektonicznych dla niepełnosprawnych, wymianę podziemnej infrastruktury oraz montaż ławek i koszy.

Renowacja dziedzińca wraz z rozbudową centrum promocji ma kosztować prawie 19 mln zł. Pieniądze w 85 proc. pochodzą z budżetu UE, reszta - z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejnym przedsięwzięciem, na które władze Wawelu dopiero zamierzają zdobyć środki z UE, ma być remont dachu elewacji Zamku w Pieskowej Skale, który jest filią Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.