Rusza wielka modernizacja linii tramwajowych w Gorzowie. Póki co będą... autobusy

Prezydent Gorzowa zapowiedział, że projekt zasadniczy rozpocznie się od przebudowy budowy ul. Kostrzyńskiej, która rozpocznie się w najbliższych dniach. Następnie zmodernizowane zostaną kolejne ulice miasta wraz z torowiskami tramwajowymi.
Rusza wielka modernizacja linii tramwajowych w Gorzowie. Póki co będą... autobusy
Za jeden z najtrudniejszych etapów projektu Wójciki uznał budowę nowej linii tramwajowej na największe, gorzowskie osiedle Górczyn (fot. Wikimedia Commons/Stiopa)

• Prawie 200 mln zł przeznaczy do 2021 roku Gorzów Wlkp. na modernizację swojego systemu komunikacji miejskiej.

• We wtorek (5 września) oficjalnie rozpoczęto realizację tego projektu.

• Jest on współfinansowany ze środków unijnych.

"Rozpoczynamy wielki, gigantyczny projekt modernizacji naszego transportu publicznego. To przede wszystkim projekt, który ma na celu zmodernizowanie linii tramwajowych, budowę nowej linii, zakup tramwajów. To ogromny projekt, który w mieście jest największym projektem od kilkudziesięciu lat. Tak dużego projektu obejmującego zasięgiem praktycznie całe miasto, do tej pory nie było" - powiedział na konferencji prasowej prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Duże pieniądze na inwestycje

Pod koniec czerwca br. miasto podpisało umowę z Ministerstwem Rozwoju na dofinansowanie projektu pn. "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.".

Zgodnie z nią, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko miasto otrzyma ponad 84 mln zł wsparcia z funduszy unijnych. Samorząd Gorzowa na przestrzeni kilku najbliższych lat z własnego budżetu wyłoży na ten cel ponad 114 mln zł.

W ramach szeregu inwestycji ujętych w projekcie w Gorzowie zostanie wyremontowanych i wykonanych od podstaw łącznie prawie 10 km linii tramwajowych. Wraz z nimi zmodernizowanych zostanie kilka ulic. Zostanie wdrożony system dynamicznej informacji pasażerskiej i zainstalowany nowy monitoring. Inwestycje dotyczą także taboru, czyli autobusów i tramwajów. Część zadań jest w trakcie realizacji.

"Samorząd Gorzowa jest aktywny i ciszę się, że tak duże pieniądze trafiają. To właściwie historyczne pieniądze, jak powiedział pan prezydent (Wójcicki - przyp. red.). Mamy nadzieję, że to nasze miasto mocno zmieni, ale też wpłynie na rozwój całego regionu, bo atrakcyjność infrastrukturalna regionu będzie przekładała się na przyciąganie inwestorów, a na tym bardzo nam zależy" - mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Jak będą przebiegać inwestycje w Gorzowie?

Prezydent Gorzowa zapowiedział, że projekt zasadniczy rozpocznie się od przebudowy budowy ul. Kostrzyńskiej, która rozpocznie się w najbliższych dniach. Następnie zmodernizowane zostaną kolejne ulice miasta wraz z torowiskami tramwajowymi. Wśród nich będą ulice Sikorskiego, Chrobrego, Dworcowa, gdzie powstanie węzeł przesiadkowy. Modernizacji zostanie poddane torowisko wzdłuż ulicy Walczaka.

Za jeden z najtrudniejszych etapów projektu Wójciki uznał budowę nowej linii tramwajowej na największe, gorzowskie osiedle Górczyn.

W realizacji projektu uczestniczy Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Zadaniem tej miejskiej spółki jest m.in. modernizacja zajezdni oraz zakup nowych tramwajów.

Szef MZK Roman Maksymiak mówił, że po zakończeniu tych inwestycji tabor komunikacji publicznej w Gorzowie będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Przypomniał, że MZK także kupuje i dzierżawi nowe autobusy.

Prezes MZK poinformował, że od początku października zostanie wstrzymana komunikacja tramwajowa w mieście, którą tymczasowo zastąpią autobusy. Przypomniał, że szeroki front robót będzie związany z zamykaniem ruchu na wielu ulicach, co będzie utrudnieniem dla mieszkańców miasta.

"Ale, żeby było lepiej, to musimy przejść przez ten zły okres. Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa na dostawy tramwajów. Sądzimy, że z końcem 2018 roku pierwsze tramwaje w Gorzowie się pojawią. (…) Będą to takie tramwaje, które będą w sam raz dla Gorzowa (…) Zostały uszyte na miarę Gorzowa w zakresie wielkości, w zakresie wyposażenia, tego wszystkiego, co oczekuje miasto Gorzów" - powiedział Maksymiak.

Obecny na konferencji przewodniczący gorzowskiej rady miasta Sebastian Pieńkowski mówił, że cieszy go współpraca samorządu z wojewodą.

"Myślę, że gorzowianie cieszą się z tej dobrej współpracy, z tego, że pieniądze trafiają do Gorzowa i będą na tyle cierpliwi, że po prostu przeżyjemy te remonty i wspólnie przejedziemy się nowym tramwajem" - powiedział Pieńkowski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do wrocławianin : wakacje, droga, s3, przed Gorzowem czekałem ponad 2 godziny aby zjechać do miasta i dalej E22 chciałem dostać sie do Santoczna. To co mnie spotkało to koszmar w poszukiwaniu drogi wyjazdowej z miasta .. szkoda gadać. Wracałem przez Wawer ? (więzienie) i dalej ponowny koszmar... z dostaniem sie na S3. Niestety wspomnienie miasta fatalne rozwiń

waldek m., 2017-09-05 15:08:58 odpowiedz

Marazm rozwojowy miasta, fatalna realizacja dotychczasowych inwestycji nie rokuje dobrze. Pozostaje pytanie kto i dokąd będzie jeździł jednym z najnowocześniejszych systemów w Polsce ? Emeryci i renciści w ramach organizacji czasu wolnego ? Rozpaczliwe szukanie sukcesu inwestycyjnego przez pana Pre...zydenta Miasta przed listopadem 2018 roku ? Ciekawe czy gorzowianie to kupią ? Ciekawe ? Osobiście mam fatalne wspomnienie Gorzowa Wielkopolskiego z jazdy urlopowej nad morze. Nieprzejezdna obwodnica i rozkopane Centrum. Ale mieszkańcom może to nie przeszkadza, bo całej Polsce południowej bardzo !!!! rozwiń

wrocławianin , 2017-09-05 14:48:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE