PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszy aquapark w Rudzie Śląskiej

  • PAP    30 maja 2011 - 13:59
Ruszy aquapark w Rudzie Śląskiej

Budowany kosztem 119 mln zł park wodny w Rudzie Śląskiej będzie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2012 r.
W projekcie wprowadzono zmiany, dzięki którym obiekt ma być bardziej atrakcyjny i tańszy w utrzymaniu – podali w poniedziałek inwestor i władze miasta.

Rudzki aquapark będzie czwartym, a zarazem największym tego typu, w regionie. Inwestycja, zainicjowana przez poprzednie władze Rudy Śląskiej, w ubiegłym roku stała pod znakiem zapytania z powodu konfliktu między inwestorem a samorządem, który poręczył kredyt na to przedsięwzięcie.

Czytaj też: Kto popływa a kto popłynie z nowym aquaparkiem?

Ostatecznie osiągnięto porozumienie i budowa jest kontynuowana. Jednak na wniosek nowej prezydent miasta, Grażyny Dziedzic, do projektu wprowadzono zmiany.

„Zależało nam, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić i zróżnicować ofertę parku wodnego. W przypadku tego typu inwestycji musimy mieć pewność, że będzie ona na tyle ciekawa, by stale zapewniać wysoką frekwencję.

Od tego, ile osób rocznie odwiedzi rudzki park wodny, zależy bowiem to, czy będzie on na siebie zarabiał” – wyjaśniła w poniedziałek prezydent, podkreślając, że obecna sytuacja finansowa miasta nie pozwala na dotowanie aquaparku.

Inicjatorzy przedsięwzięcia są przekonani, że obiekt na siebie zarobi – aby tak się stało, rocznie powinno odwiedzać go ok. 480 tys. osób. Oprócz atrakcji wodnych zaletą parku ma być także jego lokalizacja – w sercu aglomeracji śląskiej, w odległości kilku minut jazdy od autostrady A4 i Drogowej Trasy Średnicowej.

W odległości 15 minut jazdy mieszka ponad 700 tys. osób, a w promieniu 30 minut – ponad 1,7 mln. Przedstawiciele inwestora wyliczyli, że dzięki zmianom w projekcie roczne utrzymanie aquaparku będzie tańsze co najmniej o 1,2 mln zł – to blisko 10 proc. szacowanych na ponad 14 mln zł kosztów utrzymania budowli.

Planowana oszczędność to efekt zastosowania innowacyjnego systemu energetycznego. Pozwala on na ponowne wykorzystanie tzw. ciepła odpadowego – zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia obiektu.

Modyfikacje w projekcie nie wpłynęły natomiast na całkowity koszt inwestycji, wynoszący 119 mln zł. Wśród najważniejszych zmian jest budowa głębokiego na 7 metrów profesjonalnego basenu do nurkowania, z zapleczem i częścią szkoleniową dla płetwonurków.

Obok powstanie specjalny basen dla mam z małymi dziećmi, wyposażony w pomieszczenia pielęgnacyjne.

Ofertę rudzkiego aquaparku wzbogaci też basen z falą „kulową” (stale imitujący morskie fale) oraz basen z pneumatycznym tzw. „mokrym bąblem” – to rodzaj ociekającego wodą balonu, na który mogą wspinać się dzieci. Na drugim poziomie, w strefie „suchej” kompleksu, powstaną trzy sale do gry w squasha, salki fitness oraz sala do organizacji szkoleń.

W zmodyfikowanym projekcie zmieniła się także oferta dla pływaków. Zamiast jednego basenu sportowego utworzono dwa: pierwszy, o długości 25 metrów (4 tory), drugi 20-metrowy z płynnie regulowanym dnem oraz wyższą temperaturą wody, przeznaczony m.in. do nauki pływania.

Rudzki park wodny ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Od kilku miesięcy na około 4-hektarowej działce przy ulicy Kłodnickiej w dzielnicy Halemba pracują ekipy budowlane.

Zakończono już prace ziemne i fundamentowe, rozpoczęła się budowa głównego budynku. W listopadzie obiekt będzie gotowy w stanie surowym, potem rozpoczną się prace wewnątrz.

Postępy prac można śledzić na żywo w internecie, na stronie www.parkwodny-rudaslaska.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • nieważne kto, 2011-05-30 18:31:27

    Ciekaw jestem kto ocenił i na jakiej podstawie, że wprowadzone "modyfikacje" obniżą koszty i zwiększą frekwencję. Już samo stwierdzenie "na wniosek Pani Prezydent" pachnie socrealizmem, albo stanowi próbę uniknięcia odpowiedzialności poprzez zepchniecie decyzji na Panią Prezydent.... Zastosowanie rekuperatora do odzysku ciepła i chłodzenia jest obecnie rozwiązaniem standardowym i trudno tu mówić nowatorskim rozwiązaniu. Czy ktoś może odpowiedzieć teraz na pytanie po co były te szopki z kończeniem inwestycji za czasów prezydentury Andrzeja Stani? Jak widać po to, by usunąć go z tego stanowiska. Tak wygląda właśnie Polska i trudno się dziwić, że samoloty do Londynu - Luton mają komplet. Kto będzie korzystał z tego aquaparku, gdy wszyscy młodzi wyjadą?  rozwiń
  • przyjaciel, 2011-05-30 17:42:47

    Brawa dla prezydenta Stani !