PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszy przebudowa Akcentu ZOO w Białymstoku

  • PAP    24 sierpnia 2011 - 17:00
Ruszy przebudowa Akcentu ZOO w Białymstoku

Blisko 3 mln zł będzie kosztowała modernizacja białostockiego Akcentu ZOO. W środę miasto wybrało wykonawców m.in. nowego wybiegu dla niedźwiedzia, wolier dla ptaków i alejek spacerowych w zoo - poinformował Urząd Miasta w Białymstoku.
To trzeci etap modernizacji białostockiego miniogrodu zoologicznego, który ma się zakończyć w maju przyszłego roku. Do tego czasu powstanie nowe pomieszczenie i wybieg dla niedźwiedzia (razem z fosą i kaskadą), wybudowane zostaną woliery dla ptaków, jak również alejki spacerowe wokół ZOO. Zaś do końca listopada tego roku, ma być gotowe nowe ogrodzenie wokół tego miejsca.

Jak poinformowała w środę rzecznik prezydenta Białegostoku Urszula Sienkiewicz, w przetargu wzięły udział cztery firmy. Dodała, że w wyborze wykonawców kierowano się najniższą ceną.

W sumie trzeci etap modernizacji będzie kosztował 3 mln zł, a prace wykonają dwie białostockie firmy. Jak powiedział PAP dyrektor departamentu ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski, umowy powinny być podpisane w ciągu ok. dwóch tygodni.

Modernizacja Akcentu ZOO rozpoczęła się w 2010 roku. Oczyszczono wtedy staw, wymieniono m.in. kanalizację i instalację gazową, przycięto drzewa, a także oczyszczono teren wewnątrz ogrodu z nieużywanych wolier i klatek. Sprzedano też lub oddano do innych ogrodów lub prywatnych hodowli blisko 40 zwierząt: lam, jeleni czy kóz.

Karolski szacuje, że przebudowa - mającego kilkadziesiąt lat minizoo i dostosowanie go do standardów współczesnych - będzie kosztowała w sumie blisko 10 mln zł. Dodał, że obecny etap jest najważniejszy i największy. W kolejnych mają być jedynie dokupowane nowe woliery i klatki dla zwierząt. W przyszłości też ma powstać tzw. baby zoo, czyli wyznaczone miejsce z małymi zwierzętami, gdzie będą mogły wejść jedynie dzieci.

Obecnie w minizoo przebywa ok. 30 zwierząt. To m.in. jelenie, daniele, osiołki, żubry, niedźwiedź i liczne ptaki, jak pawie czy bociany. Karolski powiedział, że Akcent ZOO chętnie przyjmie w przyszłości nowe zwierzęta. Jednak, jak zaznaczył, będą to zwierzęta, które już przebywają w niewoli lub urodziły się w niewoli, a także zwierzęta np. z wypadków, które w białostockim zoo znajdą swój azyl. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.