PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszy przebudowa węzła drogowego

  • PAP    3 stycznia 2012 - 13:21
Ruszy przebudowa węzła drogowego

Za około dwa lata powinny zniknąć korki na częstochowskim skrzyżowaniu drogi krajowej nr 1 z łączącą Opole z Kielcami drogą krajową nr 46.
We wtorek podpisano wartą ponad 65 mln zł umowę z wykonawcą projektu przebudowy i robót budowlanych.

„Prace projektowe chcemy zakończyć w połowie roku, by po uzyskaniu stosownych zezwoleń rozpocząć przebudowę jeszcze w 2012 r.” – poinformował członek zarządu firmy Bilfinger Berger Budownictwo, Marcin Lewandowski.

Przedsięwzięcie obejmuje przebudowę tego fragmentu łączącej północ i południe kraju „jedynki”, budowę wiaduktu na skrzyżowaniu z DK-46 oraz połączenie z ul. Srebrną. To jedna z największych inwestycji drogowych w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta) w najbliższych dwóch latach. W większości będzie sfinansowana z unijnych środków. Węzeł może być gotowy na przełomie 2013 i 2014 r.

Częstochowskie skrzyżowanie dwóch dróg krajowych to miejsce o jednym z najwyższych w Polsce wskaźników natężenia ruchu. Inwestycja ma poprawić płynność i zwiększyć bezpieczeństwo. Po zakończeniu prac skrzyżowanie Alei Wojska Polskiego z Aleją Jana Pawła II (DK-46) będzie bezkolizyjne. Przebudowana będzie też ulica Drogowców; powstanie most na Warcie, łączący ją z ulicą Srebrną.

Oprócz usprawniającego przejazd „jedynką” wiaduktu drogi nr 46 i towarzyszących mu innych mostów i połączeń, powstać ma nowa nawierzchnia na odcinkach dróg 1 i 46. Obie trasy częściowo zostaną poszerzone. Przebudowane będą też okoliczne drogi gminne, powstaną trzy nowe ronda i kładka dla pieszych nad „jedynką”.

Wykonawcę inwestycji – firmę Bilfinger Berger – wybrano w przetargu. Zaproponowane przez oferentów ceny okazały się znacznie niższe niż opiewająca na 175 mln zł pierwotna wycena inwestora. Powinno to, po zakończeniu inwestycji, dać kasie samorządu pewne oszczędności związane z wysokością wkładu własnego do unijnej dotacji, która ma pokryć 85 proc. kosztów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.