PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie z programu "Niepodległa"

  • PAP/JS    19 lipca 2017 - 20:46
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie z programu "Niepodległa"
Chodzi o wydarzenia związane z obchodami odzyskania niepodległości przez Polskę (fot. pixabay.com)

Biuro Programu "Niepodległa" rozpoczęło nabór wniosków o dofinansowanie wydarzeń przygotowanych z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Aplikacje o wsparcie finansowe z programu dotacyjnego "Niepodległa" mogą składać samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe.
• Wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Niepodległa" można składać w BPN do 16 sierpnia br. poprzez formularz na www.eboi.niepodlegla.gov.pl.

• W tym roku można uzyskać dofinansowanie na działania kulturalne, artystyczne oraz popularyzatorskie.

Na dofinansowanie wydarzeń związanych z obchodami przewidziano w tym roku 3 mln zł, a pojedynczy wniosek może zostać dofinansowany kwotą od 5 tys. do 50 tys. zł. Wnioskodawcy muszą zapewnić 15 proc. wkładu własnego i złożyć opis zdarzenia zgodny z tematyką programu dotacyjnego.

"W tegorocznej edycji programu dotacyjnego Niepodległa zwrócimy szczególną uwagę na działania animacyjne i edukacyjne, włączające lokalne społeczności i przygotowujące je do aktywnego uczestnictwa w obchodach w kolejnych latach" - napisał w komunikacie p.o. dyrektora Biura Programu "Niepodległa" (BPN) Jan Kowalski. Dodał: "szczególny nacisk kładziemy na uwzględnianie pamięci i tradycji rodzinnej, lokalnej oraz regionalnej, wpisanej w historię odradzającego się Państwa Polskiego".

Jak informuje BPN, dzięki "projektom zrealizowanym w ramach programu możliwe będzie uhonorowanie lokalnych bohaterów, przypomnienie najważniejszych wydarzeń historycznych i miejsc pamięci z poszczególnych regionów Polski".

W tym roku można uzyskać dofinansowanie na działania kulturalne, artystyczne oraz popularyzatorskie. Są to, m.in.: festiwale, koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, konkursy, przeglądy, tworzenie ścieżek edukacyjnych i gier, wykłady, lekcje oraz spacery tematyczne, kampanie społeczne i edukacyjne.

Wieloletni Program Rządowy "Niepodległa" został przyjęty przez Radę Ministrów, by - jak podano na stronie BPN - "godnie upamiętnić jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski - stulecie odzyskania niepodległości". Program dotacyjny jest jednym z narzędzi Programu Wieloletniego, którego celem jest: "wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach oraz wspólnym i rodzinnym świętowaniu". Ma stanowić główny mechanizmem służący organizacji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak podano na stronie, "główne wartości, jakie przyświecają programowi Niepodległa, to: dążenie do wolności, poszanowanie godności człowieka i jego praw oraz solidarność".

Biuro Programu "Niepodległa" jest narodową instytucją kultury odpowiedzialną za koordynację obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach swojej działalności BPN w drugiej połowie 2017 r. przeprowadzi 2 programy dotacyjne: "Koalicje dla Niepodległej" (wspierający organizację obchodów przez inicjatywy obywatelskie) oraz "Niepodległą" (skierowany do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych).

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Niepodległa" można składać w BPN do 16 sierpnia br. poprzez formularz na www.eboi.niepodlegla.gov.pl

Więcej informacji o programach dotacyjnych oraz szczegółowe regulaminy dostępne są na stronie www.niepodlegla.gov.pl/dotacje 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ANNA, 2017-07-20 19:15:29

    Ojciec Dyrektor autentycznie robi programy z zakresu edukacji patriotycznej z 1 %. Jeśli wiesz o czymś to powiedz. Myślę jednak, że zmyśliłeś kłamstwo. Jesteś kłamcą pospolitym.
  • psst, 2017-07-20 09:38:34

    To OjDyr otrzyma kolejny zastrzyk kasy !