PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył remont dachu w Pożarzysku

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    16 lipca 2013 - 11:57
Ruszył remont dachu w Pożarzysku

Do końca sierpnia potrwa kolejny etap prac remontowych w kościele pw. Św. Józefa w Pożarzysku. Nowy dach w Pożarzysku powstanie dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego i datków parafian.
Środki finansowe w wysokości trzydziestu tysięcy złotych pozwolą na kontynuację remontu dachu zabytkowego kościoła. Do remontu dołożyli się także wierni parafii. Z datków złożonych na ten cel udało się uzbierać dziesięć tysięcy złotych.

- Wspólnie z mieszkańcami parafii postanowiliśmy ubiegać się o środki finansowe, które pozwolą na długo wyczekiwany remont dachu zabytkowego kościoła w Pożarzysku. Choć było to bardzo duże zadanie, udało się pozyskać w tym roku 30 tysięcy złotych na ten cel. Przypomnę również, że na remont dachu, naszym wspólnym wysiłkiem udało się również w ubiegłym roku pozyskać 80 tysięcy złotych z urzędu marszałkowskiego we Wrocławiu. Dysponowaliśmy wówczas jeszcze środkami finansowymi w wysokości 50 tysięcy złotych, które przez dziesięć lat zbierali parafianie - tłumaczy ks. proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie Mariusz Walas.

Prace remontowe nad wymianą pokrycia dachowego oraz zabytkowego portalu rozpoczęły się 1 lipca i potrwają do końca sezonu wakacyjnego. W ubiegłym roku, dzięki staraniom gminy Żarów na remont zabytkowego portalu parafia pozyskała 70 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego.

- Do odremontowania kościoła w Pożarzysku przyczynił się również pierwszy proboszcz parafii Jan Sycz, który zadał sobie wiele trudu, ponieważ świątynia w wyniku działań wojennych była zniszczona prawie w osiemdziesięciu procentach. Prace remontowe zabytkowego portalu, które wykonuje wrocławska firma „Restoart" rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem. Na mniejszej części dachu z kolei prace wykonuje ekipa remontowa z Nowej Rudy. Jednak nic samo się nie dzieje. Składam serdeczne podziękowania burmistrzowi Żarowa, radnej Rady Miejskiej z Bukowa Urszuli Ganczarek, pracownikom żarowskiego urzędu, sołtysowi wsi Pożarzysko, współpracownikom wrocławskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz mieszkańcom naszej parafii za wsparcie, pomoc i duże zaangażowanie - dopowiada ks. Mariusz Walas.

Prace, które zgodnie z podpisaną umową ruszyły początkiem wakacji już dziś nabierają większego tempa.

- Świątynia w Pożarzysku to zdecydowanie jeden z najcenniejszych zabytków tej miejscowości. Cieszę się, że pozyskane pieniądze pomogą w remoncie dachu i mam nadzieję, że przyszły rok pozwoli znów ubiegać się o dotacje na takie potrzebne cele - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.