PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył remont dworca w Swarzędzu

  • www.24swarzedz.pl    27 stycznia 2012 - 17:58
Ruszył remont dworca w Swarzędzu

Wystartowała, zapowiadana już w ubiegłym roku, gruntowna przebudowa dworca PKP w Swarzędzu. Wokół budynku dworca pojawiły się rusztowania oraz tablice z ostrzeżeniami o budowie. Pełną parą ruszyły prace renowacyjne w środku oraz przy zewnętrznej elewacji.
Ten pochodzący z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku budynek od lat wiernie służy Swarzędzowi. Cztery lata temu oddano do użytku nowe perony i wyremontowane przejście podziemne, instalując windy, ułatwiające pasażerom dostanie się na poszczególne perony.

Niestety, wraz z upływem czasu oraz w efekcie działań wandali zarówno sama budowla, jak i tunel przejścia podziemnego nie wyglądają już jak niegdyś, stanowiąc dość przykry widok. Ściany pokryte graffiti, gdzieniegdzie odchodząca płatami farba straszą podróżnych. Rewitalizacja dworca przyszła zatem w bardzo dobrym momencie.

Czytaj też: Dworce nie do poznania

Zapowiadany we wrześniu przetarg na remont dworca PKP wygrała firma budowlana E. Dota i to jej pracowników można zaobserwować na terenie budynku. Przeprowadzany obecnie etap przebudowy to prace w zakresie elewacji, konstrukcji dachu i wnętrz, tak więc dookoła budynku pojawiło się ogrodzenie, a na nim tablice informujące o przeprowadzanych działaniach. Wstęp na teren budowy mają wyłącznie pracownicy firmy budowlanej i inne upoważnione osoby. Docelowo, remont ma potrwać 12 miesięcy, a w jego efekcie dworzec zmieni się niemal nie do poznania.

Czytaj też: Remont dworca PKP w Swarzędzu

Projekt przebudowy i rewitalizacji dworca PKP, a także przylegających do niego terenów, zakłada nie tylko zmianę w wyglądzie budynku, ale i rozszerzenie jego zastosowania. Dworzec będzie bowiem zarówno służył pasażerom PKP spełniając funkcje typowo kolejowe, jak i funkcję Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To tutaj nową siedzibę będą miały straż pożarna, straż miejska oraz pogotowie ratunkowe. Należy jednak pamiętać, iż prace potrwają około roku, a w ich trakcie trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami w takich kwestiach jak choćby zakup biletów.

Rzecznik prasowy PKP Piotr Kryszak zapewnił nas, że wykonawca będzie na bieżąco informował o wszystkich utrudnieniach. Aktualne informacje na temat przebiegu remontu oraz ewentualnych zmianach w godzinach otwarcia kas biletowych, znaleźć będzie można również na stronach naszego portalu. Po zakończeniu prac remontowych budynku planowane są dalsze zmiany w tym rejonie. Powstać ma droga łącząca dworzec z ulicą Poznańską, rondo oraz pętla autobusowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.