PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła budowa nabrzeża bułgarskiego w Gdyni

  • AT    12 września 2013 - 16:13
Ruszyła budowa nabrzeża bułgarskiego w Gdyni

Rozpoczęły się prace przygotowawcze na Nabrzeżu Bułgarskim w Gdyni. Projekt realizowany jako „Zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia" jest dotychczas największym pod względem finansowym przedsięwzięciem budowlanym Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Generalny Wykonawca inwestycji spółka STRABAG przejęła plac budowy 9 września br. Projekt ma na celu zwiększenie możliwości przeładunkowych portu. Dzięki temu zostaną stworzone dogodne warunki do rozwoju przeładunków drobnicowych i masowych, co przyczyni się do poszerzenia oferty i wzrostu konkurencyjności Portu Gdynia w rejonie Morza Bałtyckiego.

Wartość inwestycji wynosi blisko 95 mln zł brutto. Umowa na realizację prac budowlanych została podpisana 5 września br., zakończenie inwestycji planowane jest na marzec 2015 r.

- Byliśmy w stanie przygotować najkorzystniejszą ofertę, a zatem także zaoferować najniższą cenę przy spełnieniu wszystkich wymogów przetargu - mówi Rainer Steindl, Dyrektor Finansowy Budownictwa Ogólnego Strabag Sp. z o.o. - Wybraliśmy taką sekwencję prac, która pozwoli nam zrealizować to przedsięwzięcie w ciągu 18 miesięcy. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby oddać Inwestorowi budowę jeszcze przed terminem - dodaje.

Inwestycja zlokalizowana jest w zachodniej części Portu Gdynia, jednego z trzech głównych portów morskich w Polsce, o podstawowym znaczeniu dla gospodarki. Zakres prac obejmuje budowę dwóch nabrzeży - przedłużenia Nabrzeża Bułgarskiego i budowę nowego Nabrzeża Zamykającego. Projekt przewiduje także powstanie dróg i placów manewrowo - składowych z infrastrukturą nadziemną i podziemną. W ramach inwestycji planowana jest również zabudowa ujścia rzeki Chylonki z konstrukcją nabrzeża postojowego i nowymi powierzchniami manewrowymi.

Projekt stawia przed Strabag wysokie wymagania związane z prowadzeniem robót z zakresu morskiego budownictwa hydrotechnicznego. Realizowany będzie przez spółkę w oparciu o wiedzę i szerokie doświadczenia Grupy STRABAG przy realizacji projektów w kraju i za granicą, m. in. budowa nabrzeża w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, Nabrzeża Fińskiego w Szczecinie, odbudowa i budowa umocnień brzegu morskiego w Kołobrzegu czy budowa nabrzeży w Porcie Morskim w Kłajpedzie.

Zakres robót hydrotechnicznych na akwenie wodnym w gdyńskim porcie obejmuje m. in. prace palowe, wbijanie stalowej ścianki szczelnej na głębokość do 23 m oraz prace czerpalne związane z pogłębianiem kanału portowego do głębokości 10,50 m. Do wykonania zadania zostanie wykorzystany własny, nowoczesny sprzęt specjalistyczny, m.in. prace czerpalne będą wykonane za pomocą pogłębiarki ssąco-refulującej z głowicą tnącą, pomiar wykonanych prac przeprowadzi sonda wielowiązkowa, a pozyskany z dna akwenu urobek będzie transportowany na pola składowe przez półtorakilometrowy rurociąg refulacyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.