Ruszyła budowa skrzyżowania A1 i A2

Ponad 300 mln zł ma kosztować wybudowanie skrzyżowania autostrad A1 i A2 pod Strykowem (łódzkie). Inwestycja, którą symbolicznie rozpoczęto w środę, ma być zakończona pod koniec listopada 2011 roku.
Ruszyła budowa skrzyżowania A1 i A2

Przy rozpoczęciu budowy obecny był m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Szef resortu przypomniał, że węzeł autostradowy "Stryków" jest drugim co do wielkości tego rodzaju obiektem drogowym w Polsce. Pierwszy znajduje się w okolicach Sośnicy koło Gliwic, gdzie krzyżować się mają autostrady A1 i A4.

Grabarczyk zwrócił uwagę, że w lipcu zostaną podpisane dwa ostatnie kontrakty na budowę kolejnych odcinków A1 w Łódzkiem. Dzięki temu fragment A1 od Torunia do Strykowa, liczący 144 km "znajdzie się w budowie".

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w obrębie węzła "Stryków" znajdą się dwa kilometry autostrady A2 (Warszawa-Poznań) oraz ok. 5 kilometrów autostrady A1 (Łódź-Gdańsk). Ogólna długość zjazdów ma mieć 18 km. Konieczne będzie wybudowanie 13 wiaduktów, w tym trzech wiszących.

Skrzyżowanie powstanie na obszarze prawie 130 hektarów. Wykonawcą węzła jest warszawska firma Budimex.

Autostrada A1, czyli europejska droga E75, jest częścią Transeuropejskiego Korytarza Transportowego Północ-Południe, łączącego Skandynawię z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Korytarz biegnący od Morza Bałtyckiego przez Czechy, Słowację do Austrii ma stanowić nowoczesne połączenie komunikacyjne między Gdańskiem a Wiedniem. Autostrada A1 na terytorium Polski będzie biegła od Gdańska przez Toruń, Łódź, Częstochowę i Katowice, aż do granicy państwa w Gorzyczkach.

Autostrada A2 ma połączyć wschodnią i zachodnią granicę Polski, od przejścia granicznego z Niemcami w Świecku do polsko-białoruskiego przejścia Kukuryki-Kozłowicze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

co z tego jak wszystko bedzie płatne

biedak, 2010-07-14 16:06:36 odpowiedz

Niech się mury pną do góry!

UBek, 2010-06-23 21:07:07 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE