PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła budowa trzeciego etapu bytomskiej obwodnicy

  • PAP    5 listopada 2010 - 14:57
Ruszyła budowa trzeciego etapu bytomskiej obwodnicy

Niewiele ponad dwa kilometry będzie miał trzeci odcinek obwodnicy Bytomia. Inwestycja przyspieszy przejazd przez to miasto - bezkolizyjnie połączy istniejące już fragmenty obwodnicy z wylotem tranzytowej drogi nr 88 na Gliwice i Wrocław.
O szczegółach tej trwającej już od kilku tygodni budowy poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej w Bytomiu. Wiadomo, że w ramach tej samej inwestycji uda się również - dzięki oszczędnościom - rozbudować z jednego do dwóch pasów w każdą stronę istniejący bytomski odcinek drogi nr 88 w stronę Gliwic. Zostanie on połączony z obwodnicą bezkolizyjnie tunelem.

Cała inwestycja będzie częścią północnej obwodnicy aglomeracji, o kluczowym znaczeniu dla tej części regionu. Ułatwi przede wszystkim przejazd na osi miast: Będzin, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Radzionków, Bytom, Zabrze i Gliwice.

Głównym wąskim gardłem tego kierunku było dotąd centrum Bytomia, gdzie krzyżują się drogi krajowe nr 4, 11, 79 i 88. Cała obwodnica przebiegająca na osi wschód-zachód na północ od centrum miasta, głównie poprzemysłowymi nieużytkami, powinna w pełni zacząć pełnić swą funkcję w październiku 2011 r. - po oddaniu do użytku budowanego trzeciego odcinka.

Koncepcję obwodnicy zaczęto realizować w latach 90-tych ub. wieku. Jako jej część wykorzystano istniejącą już ul. Podmiejską w Piekarach Śląskich, wiodącą od drogi 911 do skrzyżowania z ul. Nałkowskiej w Radzionkowie. W 2000 r. fragment ten połączono z ul. Strzelców Bytomskich w Bytomiu pierwszym ok. 1,5-kilometrowym odcinkiem zbudowanym za niecałe 19 mln zł.

Drugi etap budowy trasy zakończył się w 2008 r. Za ponad 96 mln zł z udziałem środków unijnych powstał ponaddwukilometrowy odcinek do ul. Celnej - z wiaduktem nad ul. Strzelców Bytomskich (droga nr 11) i tunelem pod magistralą kolejową Katowice-Gdynia. Teraz obwodnica zostanie doprowadzona do skrzyżowania ul. Miechowickiej, Frenzla i Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, czyli drogi nr 88.

Jak wyjaśnił Grzegorz Dziurok z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu, istniejącą część obwodnicy połączy z tym ważnym skrzyżowaniem jednojezdniowa droga po jednym pasie ruchu w każdą stronę - podobna do już istniejących odcinków obwodnicy. Bezkolizyjny przejazd z obwodnicy do drogi nr 88 na Gliwice zostanie poprowadzony tunelem pod skrzyżowaniem.

Ok. 80-metrowy tunel powstanie przy zachowaniu pełnej przejezdności skrzyżowania. Do utrzymania tam ruchu posłużą zbudowane wcześniej docelowe łącznice. Po zakończeniu inwestycji przez skrzyżowanie będzie można przejechać bez zatrzymywania się tunelem; ruch na powierzchni w innych relacjach będzie - jak dotąd - regulowany światłami.

Trzeci etap budowy bytomskiej obwodnicy, po oszacowaniu na ponad 118 mln zł, dwa lata temu zgłoszono do unijnego dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Samorząd regionu uznał ten projekt za kluczowy, przyznając mu 65,7 mln zł, a gdy w tym roku okazało się, że koszt jego realizacji będzie mniejszy o prawie 20 proc., nie zmniejszył dofinansowania.

Taka decyzja umożliwiła rozszerzenie przedsięwzięcia. Jako zadanie uzupełniające bytomski samorząd przygotował remont i rozbudowę istniejącego odcinka drogi nr 88 - od wylotu z planowanego tunelu prowadzącego do obwodnicy do granicy z Zabrzem. Przed kilkoma laty sąsiednie Zabrze wyremontowało swój odcinek tej trasy - na całej długości jednej szerokiej jezdni są tam po dwa pasy ruchu w każdą stronę.

Obecnie na granicy Bytomia droga ta zwęża się do jednego pasa w każdą stronę. Po modernizacji trasa będzie miała taki sam standard, jak w Zabrzu. Ostateczną zgodę na zrealizowanie modernizacji tego odcinka wydał w środę wojewoda śląski. Wykonawcą w systemie "projektuj i buduj" trzeciego etapu obwodnicy i modernizacji drogi nr 88 jest konsorcjum, na którego czele stoi Eurovia Polska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zgredek, 2010-11-13 23:35:24

    taaaa..... tylko 1 etap już dawno przestał spełniac jakiekolwiek standardy, za to kojek miał gdzie fotoradar postawić