PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła budowa Zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej

  • malopolskie.pl    31 stycznia 2011 - 10:43
Ruszyła budowa Zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej

Rozpoczęła się długo oczekiwana budowa Zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – najważniejszej w historii Zatora inwestycji oraz strategicznego dla regionu przedsięwzięcia społeczno-gospodarczego i ekonomicznego.
- Przez ostatnie cztery zajmowałem się funduszami i gospodarką w województwie. Nie ukrywam, że pomysł, aby tak mocno wspierać strefy gospodarcze był moją inicjatywą – przypomniał marszałek Marek Sowa. – Dlatego cieszę się, że w ostatnich kilku latach w Małopolsce powstały takie obszary. Ważne jest, że wszystkie strefy, gdzie burmistrzowie zaangażowali się  i zechcieli zainwestować w te przedsięwzięcia rozwijają się z korzyścią dla regionu. Podkreślił, że województwo przeznaczało na te inwestycje kilkunasto czy kilkudziesięciomilionowe dotacje. – Udało się nam prawie trzykrotnie poszerzyć krakowską specjalną strefą ekonomiczną – zaznaczył marszałek. Każdy samorząd, który podjął starania ma na swoim terenie podstrefę. To stworzyło dobrą ofertę dla inwestorów – dodał Marek Sowa.

– Ilekroć spotykałem się z zespołem Krakowskiego Parku Technologicznego zarządzającego specjalna strefę ekonomiczną, tylekroć pani dyrektor podkreślała: „Najlepszy jest Zator. Ilekroć tam jedziemy zawsze jest inwestor”. Bardzo mnie cieszy tak duża efektywność – mówił marszałek.

Marek Sowa zaznaczył, że rozmowy o inwestycjach, o gospodarce są niełatwe, ale najważniejsze jest to, że się udaje się osiągnąć konsens. Życzył wykonawcom, aby w trakcie tej inwestycji nie napotykali na przeszkody, by w 15 miesięcy zrealizowali całe przedsięwzięcie. Podkreślił że cieszy się, iż małopolskie firmy wygrały przetarg na realizację tej inwestycji.

Projekt budowy Zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej zakłada budowę dróg lokalnych oraz ich oświetlenia, sieci wodociągowej, a także uzbrojenie 30 ha powierzchni pod strefę. Prace mają potrwać do końca 2012 roku. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie sprzyjających warunków do prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorstw stosujących nowoczesne technologie. Ci, którzy zdecydują się zainwestować na terenie strefy mogą liczyć na zwolnienia ze znacznej części podatku dochodowego oraz podatku lokalnego.

Inwestycja to zasługa połączonych sił samorządu oraz Unii Europejskiej. Część kosztów pokryją środki UE przyznane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Inwestycja kosztować będzie ponad 27 mln zł, z czego dotacja unijna wynosi 21 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.