PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła przebudowa drogi Białystok-Kleosin

  • PAP    22 lipca 2011 - 15:27
Ruszyła przebudowa drogi Białystok-Kleosin

44,8 mln zł będzie kosztowała przebudowa drogi wylotowej z Białegostoku do Kleosina w stronę Wysokiego Mazowieckiego i Łap.
Inwestycja dofinansowana z funduszy unijnych, jest jedną z kluczowych w województwie.

W piątek Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał plac budowy wykonawcy – poinformował dyrektor zarządu dróg Józef Sulima.

Wykonawcą jest firma Unibep z Bielska Podlaskiego, która na początku lipca wygrała przetarg. Prace mają potrwać do końca lipca 2013 roku.

W ramach inwestycji zostanie przebudowane 2,3 km wylotowej drogi wojewódzkiej (w granicach Białegostoku i poza nim), prowadzącej w stronę Łap i Wysokiego Mazowieckiego.

Wybudowany zostanie też nowy wiadukt nad torami kolejowymi, przebudowany stary wiadukt, powstanie kładka dla pieszych, a także ścieżka rowerowa i nowe chodniki.

Sulima powiedział, że droga ma poprawić przepustowość ruchu na tym odcinku z Białegostoku w stronę Wysokiego Mazowieckiego i Łap.

W tym miejscu w czasie nasilonego ruchu, czyli w godzinach porannych oraz popołudniowych, tworzą się korki. To jedno z newralgicznych komunikacyjnie miejsc w Białymstoku. Inwestycja ma także poprawić warunki ekologiczne i bezpieczeństwo na drodze.

Inwestycja jest w 90. proc. dofinansowana z UE z regionalnego programu operacyjnego. Projekt jest na liście kluczowych w tym programie.

Sulima poinformował też, że obecnie zarząd czeka na decyzję środowiskową w sprawie budowy obwodnicy Księżyna (na trasie do Wysokiego Mazowieckiego i Łap). Powstanie ok. 7 km dwupasmowej drogi, a szacowany koszt inwestycji wynosi ok. 120 mln zł, z czego część będzie pochodziła z UE.

Sulima powiedział, że zarząd województwa przyjął tę inwestycję na główną listę projektów regionalnego programu operacyjnego. Według niego, przetarg na wykonanie tej inwestycji mógłby być ogłoszony jeszcze w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • polak, 2013-06-25 20:06:06

    2.3 km to sie robi juz za długo to jest bardzo za długo ktos za to beknie
  • prawda, 2013-06-25 19:53:11

    to jest cyrk z budowo konca nie ma jak dlamnie to jest złodziejstwo iPO pogonic na sybir banda oszustuw