PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła przebudowa Rynku Głównego w Oświęcimiu

  • PAP    24 lipca 2012 - 18:40
Ruszyła przebudowa Rynku Głównego w Oświęcimiu

Rozpoczęła się przebudowa płyty zabytkowego Rynku Głównego w Oświęcimiu. W jednej części rynku, pod szklaną płytą, zostaną wyeksponowane i podświetlone fragmenty murów XVI-wiecznego ratusza. Przebudowa potrwa do lata przyszłego roku.
Budowlańcy przebudują płytę zabytkowego rynku, a także ulice i chodniki. Zmodernizowana zostanie sieć ciepłownicza, kanalizacja deszczowa i sanitarna. Odtworzona zostanie przedwojenna studnia miejska.

W wybranych partiach placu odtworzony zostanie historyczny bruk z rzecznych otoczaków - poinformowała rzeczniczka magistratu Katarzyna Kwiecień.

Na rynku znajdzie się także miejsce na ogródki kawiarniane, świąteczne stragany, choinkę, fontannę, miejsce dla organizacji imprez plenerowych oraz ławki i kosze na śmieci.

"To długo oczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja. Na pewno będzie trochę uciążliwości, bo zakres robót jest duży. Mam jednak nadzieję, że wykonawcy uda się je zminimalizować, a już w następnym roku będziemy mogli cieszyć się z efektów modernizacji" - powiedział pełniący obowiązki prezydenta Oświęcimia Janusz Chwierut.

Przebudowa finansowana jest z pieniędzy przeznaczonych na Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy. Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia.

Program, skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia, zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu.

Oprócz dróg dzięki finansowemu wsparciu Programu powstała m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego w zaadaptowanych w tym celu zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I.

Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2003-2006, trzecią - 2007-2011 i - obecnie - czwartą na lata 2012-2015. W tych latach na inwestycje w Oświęcimiu i okolicy trafi z OSPR ponad 33 mln zł.

Przebudowa będzie kosztowała około 3,9 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.