PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła rozbudowa infrastruktury turystycznej wokół Kanału Augustowskiego

  • PAP    4 maja 2013 - 11:28
Ruszyła rozbudowa infrastruktury turystycznej wokół Kanału Augustowskiego

- Budowę ścieżek rowerowych i tras narciarskich oraz modernizację jednego z parków w Augustowie (Podlaskie) - obejmie inwestycja za 13 mln zł rozpoczęta nad Kanałem Augustowskim. Całość ma być gotowa w połowie 2014 roku.
Urząd Miejski w Augustowie rozpoczął realizację projektu "Rozbudowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w strefie Kanału Augustowskiego na terenie miasta Augustów".

W jego ramach zmodernizowany zostanie park przy pomniku budowniczych Kanału Augustowskiego w Augustowie. Powstaną tam nowe alejki i ławeczki, wymienione będzie oświetlenie i kosze na śmieci. Inwestycja ma poprawić atrakcyjność tego miejsca, często odwiedzanego przez turystów.

Jak powiedział kierownik wydziału strategii, rozwoju i promocji w Urzędzie Miejskim w Augustowie Maciej Choroszewski, dzięki realizacji tego projektu przede wszystkim ma się wydłużyć sezon turystyczny w Augustowie. Turystyka kwitnie tam latem, a miasto chce zainteresować turystów także zimą.

Projekt zakłada zatem budowę tras pieszo-rowerowo-narciarskich o długości ok. 1,5 km. Wybudowana trasa będzie się łączyć z już tymi, które już są nad rzeką Nettą i jeziorem Necko. W sumie w 2014 roku udostępnionych zostanie blisko 10 km ścieżek.

W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt do naśnieżania ścieżek zimą, dzięki czemu będą mogli z nich korzystać miłośnicy biegówek. Przetarg na zakup armatek zostanie ogłoszony pod koniec 2013 roku. Choroszewski wskazał, że do tej pory ścieżki nie były wykorzystywane zimą. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Choroszewski liczy, że projekt pomoże lokalnym przedsiębiorcom, którzy np. będą mogli otworzyć sklepy ze sprzętem narciarskim i wypożyczalnie nart biegowych.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 13,1 mln zł, z czego 9,8 mln zł ma dać UE.

Projekt zakończy się w połowie 2014 roku. Kanał Augustowski to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w północno-wschodniej części Polski. Jest ważnym szlakiem turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską.

Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.