PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły prace rozbiórkowe pod budowę PKM

  • PAP    3 stycznia 2013 - 18:56
Ruszyły prace rozbiórkowe pod budowę PKM

Ponad 60 budynków mieszkalnych i gospodarczych zostanie wyburzonych na trasie planowanej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W czwartek rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Teren ma być uprzątnięty do 30 kwietnia.
Jest to pierwszy etap realizacji największej inwestycji infrastrukturalnej w historii Samorządu Województwa Pomorskiego. Nowa 20-kilometrowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna.

Rzecznik spółki Pomorska Kolej Metropolitalna Tomasz Konopacki poinformował, że wyburzone zostaną 22 budynki mieszkalne i 40 gospodarczych, położonych w Gdańsku Matarni, Firodze i w Rębiechowie. Jako pierwsze zostały zburzone w czwartek budynki w Gdańsku Matarni. Prace prowadzi spółka Poleko z Gdańska. Koszt wyburzeń wynosi 439 tys. zł.

Czytaj też: 19 wykonawców chce budować Pomorską Kolej Metropolitarną

Jeszcze w styczniu rozpocznie się wycinka ok. 20 tys. drzew rosnących w pasie kolejowym PKM. Wycinka ma się zakończyć do końca lutego.

Trwa również II etap przetargu na głównego wykonawcę prac budowlanych przy PKM. Zakwalifikowało się do niego 16 firm, które do 14 lutego br. mają złożyć oferty finansowe. Prace budowlane mają się rozpocząć w II kw. 2013 r., po wyłonieniu generalnego wykonawcy.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma ponad 740 mln zł (netto), z czego ponad 500 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie. Na trasie PKM powstanie ponad 40 wiaduktów kolejowych i drogowych, przepustów i kładek dla pieszych.

Na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będzie osiem przystanków, z których sześć pełnić ma funkcję węzłów integracyjnych, czyli umożliwiających pozostawienie samochodu lub roweru i kontynuowanie podróży pociągiem. Po trasie kursować będzie 10 autobusów szynowych, rozwijających prędkość do 120 km/h. Przewiduje się, że z PKM będzie korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.