PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły przetargi na modernizację przejazdów kolejowych

  • PAP    21 lutego 2013 - 17:38
Ruszyły przetargi na modernizację przejazdów kolejowych

PKP PLK rozpoczęła ogłaszanie przetargów na modernizację przejazdów kolejowych, co ma zwiększyć bezpieczeństwo na kolei. Zmodernizowanych ma być 231 przejazdów na 68 liniach. Łącznie inwestycja pochłonie 240 mln zł.
Jak poinformował w czwartek rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji w PKP PLK Maciej Dutkiewicz, inwestycja będzie realizowana w latach 2013-2015. Podzielono ją na sześć kontraktów na prace budowlane na terenie 16 województw. "Prace będą wiązały się np. z instalacją samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, wymianą wyeksploatowanych urządzeń lub z wymianą nawierzchni na przejeździe" - powiedział rzecznik.

Jak wyjaśnił, polskie przepisy określają sześć kategorii jednopoziomowych skrzyżowań dróg publicznych z torami kolejowymi. Kategoria przejazdu jest tym wyższa, im więcej pociągów i samochodów przez niego przejeżdża. Najwyższą kategorią jest "A", czyli z rogatkami lub bez, na których ruch na drodze kierowany jest przez pracowników kolejowych. Najniższa kategoria przejazdu to "D", czyli przejazdy bez rogatek i półrogatek i bez samoczynnej sygnalizacji świetlnej. Kategorię "E" mają przejścia przez tory.

Czytaj też: Ponad 106 mln zł na modernizację kolei 

Kolejarze planują w ramach inwestycji podniesienie kategorii 181 przejazdów z kategorii "D": na kategorię "A" (16 przejazdów), kategorię "B" (61 przejazdów) i kategorię "C" (104 przejazdy) oraz podniesienie kategorii 20 przejazdów z kategorii "C" na "B". Ponadto na części przejazdów mają zostać zamontowane urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, a wyeksploatowane urządzenia przejazdowe - wymienione.

"Część prac będzie polegała nie tylko na montażu lub wymianie urządzeń sterowania ruchem kolejowym na wybranych przejazdach kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe wykonają również roboty torowe związane z wymianą nawierzchni toru na 98 przejazdach oraz wymienią nawierzchnię drogową na 156 przejazdach" - poinformował rzecznik.

Dodał, że "efektem prac będzie, przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa ruchu pociągów i pojazdów drogowych". "Projekt umożliwi również likwidację ograniczeń prędkości pociągów, odtworzenie pierwotnych parametrów technicznych linii kolejowych oraz pozwoli na niewprowadzenie ograniczeń prędkości pociągów na przejazdach ze zwiększającą się liczbą aut" - stwierdził.

Program modernizacji przejazdów kolejowych zaproponowano w zeszłym roku przez ministra transportu Sławomira Nowaka. Ma to być nie tylko sposób na podniesienie bezpieczeństwa na kolei, ale także lepsze wykorzystanie pieniędzy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.