PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik chce wyremontować część dawnego szpitala

  • PAP/JS    30 maja 2017 - 18:31
Rybnik chce wyremontować część dawnego szpitala
Wraz z częścią ekspozycyjną, w zmodernizowanym obiekcie powstać ma sala edukacyjno-konferencyjna (fot. rybnik.eu)

Samorząd Rybnika stara się o unijne środki na remont jednego z dwóch najstarszych i największych budynków dawnego szpitala miejskiego. Drogę do tego otworzyło umieszczenie przedsięwzięcia w zaneksowanym Kontrakcie Terytorialnym dla woj. śląskiego.
• Zakres przedsięwzięcia ma pozwolić m.in. na prowadzenie działań kulturalnych z elementami edukacyjnymi.

• Wraz z częścią ekspozycyjną, w zmodernizowanym obiekcie powstać ma sala edukacyjno-konferencyjna.

• Szacowana wartość całego projektu to 21,7 mln zł, przy wnioskowanym dofinansowaniu 14,8 mln zł.

Chodzi o zabytkowe zabudowania dawnego szpitala miejskiego nr 1 w Rybniku, zwanego "Juliuszem" (od historycznej postaci jego inicjatora, miejscowego lekarza i społecznika Juliusza Rogera). W ostatnich latach większa część kompleksu pozostaje niezagospodarowana, wśród nich dwa główne, najstarsze obiekty: "Juliusz" oraz "Rafał".

Jak przekazało miasto, projekt pod nazwą "Modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku" został już zgłoszony do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego rozstrzygnięcie planowane jest na wrzesień br.

Samorząd przypomniał, że projekt dotyczący budynku "Juliusz" znalazł się wśród sześciu dopisanych do Kontraktu Terytorialnego dla woj. śląskiego w aneksie sygnowanym dzień wcześniej przez władze regionu oraz ministerstwa rozwoju. "Ujęcie zadania w tym dokumencie pozwala na ubieganie się o dofinansowanie z POIiŚ oraz zdobycie dodatkowych punktów przy jego ocenie" - podkreślił rybnicki magistrat.

Miasto chce przy wsparciu środków unijnych stworzyć w budynku "Juliusz" obiekt o charakterze kulturalno-edukacyjnym "prezentujący dziedzictwo materialne i niematerialne ziemi górnośląskiej w formule edukatorium przyrodniczo-humanistycznego, na kanwie opowieści o działalności Juliusza Rogera".

Zakres przedsięwzięcia ma pozwolić m.in. na prowadzenie działań kulturalnych z elementami edukacyjnymi. Wraz z częścią ekspozycyjną, w zmodernizowanym obiekcie powstać ma sala edukacyjno-konferencyjna. Szacowana wartość całego projektu to 21,7 mln zł, przy wnioskowanym dofinansowaniu 14,8 mln zł.

Plany dotyczące drugiego głównego budynku kompleksu miasto powiązało z zamierzeniami Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Zgodnie z podpisanym w kwietniu br. porozumieniem, miałaby tam powstać postulowana przez śląskie środowiska medyczne nowoczesna placówka prezentująca historię medycyny i farmacji woj. śląskiego.

Według koncepcji ORL instytucja kultury, do powstania której dążą lekarski samorząd wraz z miastem, "ma rozwijać zainteresowania naukami medycznymi poprzez ukazywanie ich jako obszaru atrakcyjnych poszukiwań" - w atrakcyjnej formie umożliwiającej np. bezpośrednią obserwację i doświadczenie.

Zgodnie z kwietniowym porozumieniem jego partnerzy mają m.in. szukać pieniędzy na urządzenie ekspozycji. Miasto zamierza starać się też o zewnętrzne fundusze na remont i adaptację pomieszczeń pod ekspozycje ulokowane w budynku "Rafał" - o powierzchni użytkowej ok. 1,8 tys. m kw.

Budowę kompleksu szpitalnego w Rybniku Juliusz Roger zainicjował w latach 60 XIX w. Szpital oficjalnie otwarto w 1871 r. Jako Szpital Miejski nr 1 istniał do 2000 r., kiedy wszystkie oddziały przeniesiono do nowego obiektu w dzielnicy Orzepowice. Później większość budynków woj. śląskie przekazało powiatowi rybnickiemu; w ub. roku przejęło je miasto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.