PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik dostanie 300 mln z RPO na drogę

  • ZWI    17 kwietnia 2013 - 17:05
Rybnik dostanie 300 mln z RPO na drogę

Budowa rybnickiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna znalazła się wśród największych inwestycji przeznaczonych do dofinansowania w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie do projektu ma wynieść 300 mln zł.
Projekt pn. „Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik" znalazł się na liście rankingowej projektów transportowych, przyjętej przez zarząd województwa śląskiego. Projekty będą realizowane w ramach RPO na lata 2014-2020.

- Przyjęcie listy jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji tej długo oczekiwanej inwestycji z udziałem budżetu Unii Europejskiej. Możliwość dofinansowania i dobra pozycja rybnickiego projektu wynika z faktu, że decyzję o rozpoczęciu przygotowywania dokumentacji technicznej, która jest obecnie na ukończeniu, podjąłem jeszcze w 2011 roku - mówi prezydent Rybnika, Adam Fudali. - Pełną gotowość miasta w zakresie dokumentacji i formalnych pozwoleń planujemy na początek przyszłego roku - dodaje prezydent.

Obecność rybnickiego projektu na wysokim miejscu listy rankingowej jest efektem dużego doświadczenia samorządowego, umiejętności pozyskiwania środków zewnętrznych i sprawnego zarządzania unijnymi projektami.

- Już kilka lat temu wiedziałem, że pozyskanie tych pieniędzy będzie wymagało ode mnie podjęcia konkretnych finansowych decyzji. Nie mając żadnej gwarancji i ryzykując wiele, zdecydowałem o przeznaczeniu sporych środków z miejskiego budżetu na dokumentację techniczną, żeby dzisiaj stwierdzić gotowość miasta do wykonania tej ogromnej inwestycji - podkreśla Adam Fudali.

Zarząd Województwa zarekomendował przyznanie rybnickiemu projektowi 300 mln zł dotacji do inwestycji, której całkowity koszt szacowany jest na 560 mln zł. To najwyższa dotacja ze wszystkich projektów z listy i zarazem najwyższa z możliwych do uzyskania, gdyż dla największych projektów wprowadzone zostały ograniczenia kwotowe.

Dyskusje na temat miejskich inwestycji oraz sposobów ich finansowania będą ważniejszymi punktami sesji samorządowych w trakcie najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej na ten temat tutaj www.eecpoland.eu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.