PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik: Projekt nowej sali koncertowej z szansą na dofinansowanie z UE

  • PAP/JS    25 stycznia 2017 - 21:15
Rybnik: Projekt nowej sali koncertowej z szansą na dofinansowanie z UE
Obiekt zaprojektowała wyłoniona w konkursie koszalińska pracownia HS99, znana m.in. z projektu wielokrotnie nagradzanego budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach (fot. rybnik.eu)

• Szkoła muzyczna w Rybniku (Śląskie) przedstawiła projekt nowej sali koncertowej.
• Przedstawiciele szkoły i miasta przekazali, że pozytywna ocena projektu inwestycji wartej 20 mln zł gwarantuje mu 16,6 mln zł dotacji unijnej.
• Resztę zapewnił już resort kultury.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Rybniku im. K.A. Szafranków mieści się reprezentacyjnym miejscu miasta, na początku ul. Powstańców Śląskich, w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki św. Antoniego, przy której w ostatnich latach uporządkowano i zmodernizowano przestrzeń publiczną.

Nowa sala koncertowa szkoły ma powstać na wolnym dziś placu między bazyliką a istniejącym budynkiem placówki. Stanąć ma tam budynek z salą na 300 widzów, sceną, kulisami, garderobami i zapleczem, salami ćwiczeń, wielofunkcyjnym foyer z kawiarnią i przestrzenią ekspozycyjną, a także pomieszczeniami pomocniczymi i technicznymi.

23 stycznia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki oceny merytorycznej I stopnia wniosków o dofinansowanie projektów infrastruktury niezabytkowej ze środków na "Ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

Projekt rybnickiej szkoły muzycznej znalazł się na 6. miejscu listy rankingowej. Bartłomiej Kozieł z wydziału rozwoju rybnickiego magistratu zapewnił, że miejsce to gwarantuje dotację ze środków unijnych. Zatwierdzenie list rankingowych przez ministra spodziewane jest w lutym br.; wcześniej będzie trwała jeszcze ocena II stopnia, która nie ma już wpływu na ranking projektów.

"Otwarły nam się drzwi, możemy zacząć rozbudowę szkoły muzycznej, zyskamy salę koncertową" - powiedziała dyrektor szkoły Romana Kuczera, akcentując m.in. zaangażowanie wyspecjalizowanej firmy w przygotowanie akustyki obiektu.

"Szkoła muzyczna zyska miejsce, w którym w bardzo profesjonalnych warunkach będzie można pokazywać to, co jest wypracowywane podczas godzin pracy pedagogów i uczniów" - podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Prezydent zastrzegł, że z punktu widzenia samorządu ważny jest m.in. wygląd miasta. "Budynek, który powstanie, będzie pięknym symbolem miasta Rybnika" - uznał.

Obiekt zaprojektowała wyłoniona w konkursie koszalińska pracownia HS99, znana m.in. z projektu wielokrotnie nagradzanego budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.

"Projekt moim zdaniem jest wybitny. Dzięki jego zrealizowaniu powstanie w mieście ciekawa strefa, teren zabytkowej bazyliki i szkoły muzycznej wzbogacony zostanie o bardzo wartościowy obiekt architektoniczny. Dodatkowo miasto planuje zwarte zagospodarowanie sąsiadujących terenów w formie ciągów pieszo-jezdnych, parkingów i zieleni" - ocenił pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej Wojciech Student.

Budowa sali ma kosztować 20,4 mln zł, unijna dotacja wyniesie 16,6 mln zł. Szkoła zapewnia wkład własny w wysokości 3,8 mln zł - zabezpieczony już przez ministerstwo kultury. Wcześniej placówka zdobyła 700 tys. zł wsparcia resortu na dokumentację techniczną.

W poprzednich latach trwały starania na rzecz przejęcia budynku, w którym działa szkoła, od zgromadzenia sióstr miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Działania te podjęło MKiDN, któremu podlegają szkoły muzyczne. Zgromadzenie sióstr boromeuszek zgodziło się sprzedać obiekt.

Do końca lat 90. w gmachu dzierżawionym od zakonu mieścił się szpital miejski. Jego późniejsza adaptacja na potrzeby szkoły muzycznej trwała od 2001 r. do 2003 r. i kosztowała 12 mln zł. Na tę kwotę złożyło się 700 tys. zł dotacji z ministerstwa oraz 11,3 mln zł z budżetu Rybnika.

W efekcie siedziba szkoły stała się jednym z nowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. W budynku znajduje się m.in. ponad 50 sal indywidualnych, sala koncertowa na 250 osób oraz sala kameralna na 100 miejsc.

Rybnicka placówka to jedna z najbardziej znanych szkół muzycznych w kraju. Wykształciła wielu wybitnych artystów odnoszących sukcesy na krajowych i międzynarodowych scenach. Jej absolwentami są m.in. Adam Makowicz, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna i Henryk Mikołaj Górecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.