PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik sam wybuduje drogą drogę

  • Rafał Kerger    1 czerwca 2010 - 13:08
Rybnik sam wybuduje drogą drogę

Rybnik zawiesił negocjacje w sprawie budowy drogi z Chińczykami. Miasto rozważa samodzielne przeprowadzenie wartej 650 mln zł inwestycji.




Samorząd Rybnika zamierza zbudować drogę za 650 mln zł. Inwestycja - jak mówi prezydent Adam Fudali - ma poprawić krwiobieg komunikacyjny w zakorkowanym mieście i dać większe możliwości dojazdu i wykorzystania lotniska sportowego w Rybniku, które w zamyśle ma zostać lotniskiem dla małych lekkich samolotów oraz taksówek powietrznych, użwanych głównie przez biznesmenów i menedżerów.

Będzie to przebiegający przez miasto odcinek trasy Pszczyna-Racibórz, która połączy się z autostradą A1. Droga otworzy także samorządowi możliwość skomercjalizowania 80 ha gruntów w dzielnicy Kłokocin.

Początkowo wydawało się, że inwestycja może powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego... z Chińczykami z Szanghaju. Budowa i utrzymanie tej drogi miało być sfinansować m.in. z renty planistycznej, opłaty adiacenckiej, z wpływów np. z reklam przy drodze.

- Obecnie planujemy i jesteśmy zdeterminowani samodzielnie przeprowadzić tą inwestycję. Negocjacje z przedstawicielami chińskiej firmy utknęły w martwym punkcie i nie są kontynuowane - powiedział Adam Fudali, prezydent Rybnika, który był gościem II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Projekt jest wart 650 mln zł, tyle co roczny plan wszystkich wydatków 140 tys. miasta.

Czytaj też: Rybnik Chińczykom po drodze

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (1)

  • rybniczanka23, 2010-06-02 08:27:23

    Jestem z Rybnika. Droga jest konieczna, to, co obecnie się dzieje w centrum to horror. Panu Fudalemu "zawdzięczamy" dwa centra handlowe w sercu Rybnika!! Niech robią czym prędzej jakąś alternatywną trasę, bo dłużej nie da się jeździć w tak zatłoczonym mieście! Szkoda, że o tej tra...sie nie pomyślano przed budową CH Plaza i CH Focus :((  rozwiń