PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik zagospodarowuje duży kwartał w ścisłym centrum

  • pt/pap    7 lipca 2017 - 12:08
Rybnik zagospodarowuje duży kwartał w ścisłym centrum
Projekt CEA (fot.mat.prasowe)

Samorząd Rybnika zagospodarowuje kwartał w centrum miasta, nad rzeką Nacyną, wykorzystywany dziś jako parking. Prócz parkingu wielopoziomowego powstać mają tam centrum edukacji artystycznej i nowe budynki mieszkalno-usługowe (być może w ramach Mieszkania Plus).
Chodzi o kwartał znajdujący się pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i Nacyną. "To niezagospodarowany teren, który miał służyć tymczasowemu parkingowi. Ta tymczasowość rozciągnęła się na wiele lat" - powiedziała Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu.

"Obecnie zaplanowana koncepcja zakłada budowę tam wielopoziomowego parkingu i budynków z mieszkaniami i lokalami usługowymi na dolnym piętrze. Fragment tego miejsca zostanie też zagospodarowany pod Centrum Edukacji Artystycznej - razem ze skwerem i zagospodarowaniem terenu" - wyjaśniła przedstawicielka samorządu.

W poprzednich miesiącach, w ramach prac przygotowawczych do przedsięwzięcia nazywanego zbiorczo "Projekt Rzeczna" (od pobliskiej ulicy), wyburzono już tam dwa budynki, m.in. dawną siedzibę straży miejskiej - pod parking wielopoziomowy. Przetarg na jego budowę - w systemie "projektuj i buduj" - miasto ogłosiło w środę, szacując koszt inwestycji na 14,4 mln zł.

Przygotowana i przedstawiona wcześniej koncepcja parkingu przewiduje 486 miejsc parkingowych na czterech kondygnacjach, z możliwością parkowania na dachu. Na parterze ma znaleźć się miejsce na punkty usługowe lub tymczasowy targ. Elewacja ma być ażurowa z elementami stalowymi, parter ma zostać wykonany z szarej cegły. Parking ma stanąć w 2018 r.

Jednocześnie do 30 maja br. miasto Rybnik czekało na zgłoszenia do konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej, ogłoszonego we współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Działalność tej nowej placówki ma być prowadzona w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej aktywizacji kulturalno-artystycznej. W pierwszych dniach lipca rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną pawilonu - zwycięzcą został architekt Paweł Skóra.

Jak napisała komisja konkursowa, zaproponował on "budynek, który umiejętnie wpisuje się w otoczenie i znakomicie odpowiada miejscu stając się ważnym elementem porządkującym chaotyczne wnętrze kwartału".

W uzasadnieniu wskazano też na "wyważoną lokalizację pawilonu pośrodku działki wytwarzającą cztery strefy kreatywnej aktywności artystycznej"; uznano, że "zwarta bryła pawilonu urzeka swoją prostotą", "przestrzeń ekspozycyjna znajdująca się na piętrze sprzyja kontemplacji sztuki", a także że "rozsądnie zaplanowany czytelny układ, dobór materiałów i prosta konstrukcja, przy skromnym budżecie jakim dysponuje inwestor, są tu właściwe".

"Jeżeli chodzi o mieszkania, to kwestia programu Mieszkanie Plus, do którego przystąpi miasto. Już od długiego czasu jesteśmy w trakcie rozmów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego" - zaznaczyła Skupień.

Przedstawiona wiosną br. koncepcja zagospodarowania kwartału zakłada powstanie tam dwóch budynków mieszkalno-usługowych. Według założeń określonych dla pierwszego z nich, miałyby w nim powstać 84 mieszkania o łącznej powierzchni 4980 m kw., a także 6 lokali użytkowych o łącznej powierzchni ok. 1 tys. m kw. Drugi budynek miałby mieć podobny standard.

Według wcześniejszych informacji miasto założyło budowę jednego lub obu budynków wraz z Funduszem Municypalnym BGK lub w formule Mieszkanie Plus - ze spółką BGK Nieruchomości. Cały Projekt Rzeczna, w skład którego wchodzi też budowa 220 m Bulwaru nad Nacyną (prowadzącego docelowo nad Zalew Rybnicki), miasto rozplanowało wstępnie na lata 2017-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.