Rynek w Gostyniu czekają spore zmiany

  • AW/mat.pras
  • 12-10-2011
  • drukuj
We wtorek w ratuszu w Gostyniu odbyło się robocze spotkanie radnych z projektantami poświęcone koncepcji rewitalizacji rynku. Za sugestią konserwatora, plac ma stać się znów sercem miasta.
Rynek w Gostyniu czekają spore zmiany

Firma "Vitaro" z Radomska wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej  na przebudowę rynku i budowę kanalizacji deszczowej w Gostyniu. Zgodnie z umową jednym z etapów przygotowania dokumentacji były konsultacje. Dopiero akceptacja koncepcji pozwoli firmie przystąpić do przygotowania projektu budowlanego. Wykonawca zobowiązał się zakończyć prace do 12 grudnia.. Przygotowanie dokumentacji kosztować będzie ok 70 tys. zł.

Podczas pracy nad wstępną koncepcją projektanci konsultowali swoje pomysły z kierownictwem Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lesznie. Głównym postulatem konserwatora było przywrócenie gostyńskiemu rynkowi jego historycznej funkcji, czyli funkcji serca miasta.

Czytaj też:Rynek wizytówką małego miasta

W przygotowanej przez firmę „Vitaro” koncepcji rynek nie jest jednolitą płaszczyzną, dzieli się na tzw. podprzestrzenie. Decydują o tym kolory i zróżnicowanie wysokości. Takie rozwiązanie pozwoli na wykorzystywanie wydzielonych segmentów podczas małych wydarzeń. Natomiast przy organizacji dużej imprezy przestrzeń na południowej ścianie rynku pomiędzy fontannami będzie mogła być wykorzystana do postawienia m.in. sceny.

Centralnym punktem placu jest pomnik Serca Jezusowego, który determinuje zagospodarowanie reszty terenu. Dlatego by lepiej wyeksponować pomnik ku czci 30 obywateli ziemi gostyńskiej rozstrzelanych przez hitlerowców, projektanci podtrzymali propozycję z poprzedniej koncepcji zagospodarowania i usytuowali go w zachodniej stronie rynku. W tym miejscu zostanie wykorzystana kostka z dzisiejszego rynku, a także posadzona zostanie nowa zieleń. Centrum placu, czyli okolice pomnika Serca Jezusowego, zostanie obniżone o ok. 60 cm w stosunku do reszty terenu. Powstaną tu kilkustopniowe schody, a dla osób niepełnosprawnych przygotowane będą naturalne zjazdy.

By zamknąć płaszczyznę zmodernizowanego rynku, a także oddzielić ją od drogi krajowej, w dwóch rogach projektanci usytuowali fontanny, które naturalnym szumem będą minimalizować szum zawiązany z ruchem samochodów. W podprzestrzeniach z fontannami ustawione zostaną ławeczki oraz zagospodarowany będzie kwadrat obsadzony zielenią. Podobne segmenty po drugiej stronie rynku będą mogły być wykorzystane w okresie wiosenno-letnim na tzw. ogródki wiedeńskie.

W przygotowanej koncepcji znalazł się pomysł, by na gostyński rynek przywrócić pompę, która wcześniej znajdowała się w północnej części placu.  Rynek zostanie oświetlony dzięki stylizowanym latarniom, ale także pojawi się oświetlenie poziome, które pozwoli wyeksponować niektóre detale rynku.

We wstępnym projekcie nie ma jeszcze drobnych elementów takich jak kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Znajdą się one w szczegółowym opracowaniu, który zostanie przygotowany w grudniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE