PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd dołoży do kościoła. Wcześniej dało miasto

 • PAP    4 marca 2010 - 22:15

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 1,8 mln zł na odbudowę hełmu wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, zniszczonego przez pożar w maju 2006 r.
O przyznaniu ministerialnej dotacji poinformował w czwartek specjalista ds. odbudowy kościoła św. Katarzyny, Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wyjaśnił, że hełm wieży świątyni, którego drewniane elementy i blacha miedziana zostały zniszczone przez ogień, zostanie rozebrany i zrekonstruowany. Prace po rozstrzygnięciu przetargu na ich wykonawcę powinny się rozpocząć w kwietniu i zakończyć do końca roku.

- To będzie już przedostatni etap odbudowy kościoła. Z zewnątrz kościół wróci do stanu sprzed pożaru. Do wykonania pozostanie jeszcze wzmocnienie sklepień oraz remont wnętrza obejmujący m.in. usunięcie tynków, ale to musi być jeszcze poprzedzone osuszeniem kościoła - zastrzegł Szczepkowski.

Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Dotychczasowe prace nad odbudową kościoła św. Katarzyny pochłonęły 10 mln zł. Ponad połowę tej sumy - prawie 5,4 mln zł - przekazało w formie dotacji ministerstwo kultury. Około 1,4 mln zł dołożyło miasto Gdańsk. Reszta pieniędzy pochodziła ze zbiórek i pomocy przekazanej przez osoby fizyczne, firmy oraz samorządy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Benek, 2010-03-05 16:29:46

  Może ktoś wreszcie pomyśli o remontach budynków w których mieszkają ludzie a nie tylko o tych kościołach, w końcu to jest miejsce pracy jakiegoś proboszcza niech sam się stara o wyremontowanie tego budynku w którym ludzie przebywają tylko od czasu do czasu. Niech wierni się złożą jak chcą i niech m...u remontują. Z jakiej racji przeznaczane są na ten cel podatki wszystkich obywateli. Może jakieś 30% ślepo wierzy w te wszystkie bzdury, powtarzane od ponad 2000 lat.  rozwiń
 • Lach, 2010-03-05 14:24:34

  a ile wyłożył właściciel? Trzeba ustanowic hipotekę. To są moje pieniądze!
 • zygi, 2010-03-05 13:56:31

  Pieniądze ktore przeznaczane są na budowę nowych kościołów, niepotrzebnie, powinny być przeznaczone na restaurację kościołów które stanowią dziedzictwo narodowe. Ilość kościołów w Polsce jest wystarczająca dla tych którzy jeszcze wierzą.