PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd nie chce już decyzji o warunkach zabudowy

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 stycznia 2012 - 07:56
Rząd nie chce już decyzji o warunkach zabudowy

Rząd ma zamiar zlikwidować decyzje o warunkach zabudowy. To rozwiąże wszystkie problemy? Raczej nie.
Jak podają analitycy z portalu RynekPierwotny.com w Polsce pod koniec 2011 r. obowiązywało 9008 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. To kropla w morzu potrzeb, bo blisko 80 proc. terenów w największych polskich miastach wciąż pozostaje bez planu miejscowego.

M.in. z tego powodu - jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" - rząd zamierza wyeliminować z procesu budowlanego decyzje o warunkach zabudowy. Ma to spowodować, że w miastach zapanuje ład architektoniczny.

Jak wskazują eksperci warunki zabudowy nie są jednak jedyną przyczyną problemów z MPZP. Gminy na kompleksowe plany nie mają pieniądzy, poza tym odstrasza je żmudny proces konsultacji z mieszkańcami i reszta zawiłej procedury.

Tworzenie planów jest dla gmin także posunięciem ryzykownym: działki, które mają zaplanowany charakter, są bowiem droższe, co może odstraszać inwestorów - pisze "DGP"

- Inwestorzy wybierają więc tereny, gdzie wymagana jest jedynie decyzja o warunkach zabudowy - zauważa, cytowany przez gazetę Tomasz Majda z Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Więcej na tema problemu tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Pawik, 2012-01-31 22:08:29

  Jotka ma rację !!!
 • JOTKA, 2012-01-29 22:55:32

  Decyzja. To kura znosząca złote jaja dla...
 • budowniczy, 2012-01-27 08:48:15

  Te decyzje np. o wysokości płotów i kolorze elewacji to stalinizm w najczystszej postaci.