PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd przygotowuje prawo usprawniające budowę dróg

  • PAP    13 listopada 2014 - 10:09
Rząd przygotowuje prawo usprawniające budowę dróg

- Projekt noweli ustawy o zasadach przygotowania inwestycji drogowych w najbliższych tygodniach trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów - powiedział wiceszef MIR Zbigniew Rynasiewicz. Nowela ma pomóc inwestorom w terminowym wykonywaniu projektów drogowych.
Projekt noweli ustawy o zasadach przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych zakłada, że decyzje środowiskowe dla inwestycji drogowych będą ważne osiem lat, a nie jak teraz maksymalnie sześć.

Rynasiewicz wyjaśnił, że regulacja ma ułatwić inwestorom terminową realizację projektów drogowych, współfinansowanych z pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Proponowane zmiany - jak dodał - przyczynią się też do gospodarnego wydawania pieniędzy publicznych.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakłada, że na wszystkie drogi w Polsce do 2020 r. powinno trafić ok. 15 mld euro z funduszy UE, w tym ok. 11 mld euro na drogi krajowe, głównie autostrady i drogi ekspresowe.

Projekt umożliwi też zmianę decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej bez konieczności zmiany decyzji środowiskowej.

"Do tej pory przy zmianie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej niezbędna była zmiana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nawet gdy nie dotyczyło to kwestii środowiskowych. To komplikowało całe postępowanie administracyjne, a potem sposób wykonywania inwestycji" - ocenił wiceminister.

Czytaj też:  Resort rozwoju zgadza się z NIK: trzeba budować drogi

Obecne przepisy - jak wskazał - budziły niekiedy wątpliwości i powodowały trudności w ustaleniu jednolitej linii orzecznictwa w postępowaniach administracyjnych dotyczących przedsięwzięć drogowych. "Przyszła nowela wyeliminuje najczęściej sygnalizowane wątpliwości, które utrudniały stosowanie dotychczasowej ustawy zarówno przez inwestorów, jak również przez organy administracji" - dodał.

Zapowiedział, że projekt powinien trafić do Sejmu do końca pierwszego kwartału 2015 r.

Zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD) rozwiązania idą w dobrym kierunku. Szczególnie dotyczy to wydłużenia ważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji drogowych do ośmiu lat. Obecnie okres ten wynosi cztery lata z możliwością wydłużenia go do sześciu lat.

Według OIGD jest to ważne przede wszystkim dla projektów dotyczących budowy dróg ekspresowych, które miały być realizowane w 2009 czy 2010 roku. Niestety z powodu kryzysu nie zostały one uwzględnione w planach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Teraz te odcinki będą mogły być realizowane i współfinansowane z nowego budżetu unijnego, a wydane wcześniej dla nich decyzje środowiskowe będą nadal ważne. Dzięki temu proces inwestycyjny na tych drogach nie będzie opóźniony - uważa OIGD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.