PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd przyjął projekt dot. gruntów, na których mają powstawać lokale w ramach Mieszkania plus

  • PAP/JS    5 lipca 2017 - 18:39
Rząd przyjął projekt dot. gruntów, na których mają powstawać lokale w ramach Mieszkania plus
Nieruchomości Skarbu Państwa będą przekazywane do KZN przez te podmioty, które dzisiaj nimi zarządzają, czyli samorząd terytorialny (fot.pixabay)

Powołanie Krajowego Zasobu Nieruchomości, który ma pełnić funkcję tzw. Banku Ziemi, gromadzącego grunty na rzecz programu Mieszkanie plus przewiduje projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), przyjęty we środę (5 lipca) przez rząd.
Projekt został przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa. To kluczowa ustawa dla realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego, w skład którego wchodzi program Mieszkanie plus.

"Zgodnie z ustawą, KZN będzie gromadził nieruchomości należące do Skarbu Państwa i gospodarował nimi w taki sposób, aby zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego" - powiedział Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Nieruchomości Skarbu Państwa będą przekazywane do KZN przez te podmioty, które dzisiaj nimi zarządzają, czyli samorząd terytorialny, a także spółki, takie jak Polskie Koleje Państwowe czy Pocztę Polską.

Huptyś dodał, że "KZN będzie sprawował funkcję banku ziemi, będzie przekazywał nieruchomości na rynek, w drodze przetargu. Podstawowym trybem będzie przekazanie gruntów w użytkowanie wieczyste".

Rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy we wrześniu 2016 r. Jego realizacja ma zwiększyć dostępność mieszkań, a zwłaszcza lokali na wynajem o umiarkowanych czynszach, w tym z opcją dojścia do własności, dzięki wykorzystaniu nieruchomości skarbu państwa. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.